• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lajčák varoval před ztrátou pozic EU. Přišel i s doporučením

    12-10-2019 Sputnik CZ 56 418 slov zprávy
     

    Jak uvádí portál topky.sk, slovenský politik se domnívá, že podle něj je nezbytné, aby Brusel vypracoval nové, seriózní strategie a jasně definoval své geopolitické priority.



    „EU nemůže nazývat samu sebe globálním hráčem, pokud není schopna stabilizovat situaci ve svém sousedství,“ prohlásil Lajčák s tím, že se Rada pro obecné záležitosti bude v úterý v Lucemburku zabývat klíčovou otázkou - rozšiřováním o Severní Makedonii a Albánii.



    Navíc Lajčák připomněl, že důležité je definovat další politiku nejen vůči USA, Číně či Rusku, ale i vytyčit strategii v ekonomické oblasti.


    „Nejnovější prognózy hovoří o tom, že v roce 2050 již nebudeme třetí nejsilnější hráč ve světě z pohledu tvorby HDP, ale až v pořadí čtvrtý, protože nás přeskočí Indie. Není to náhodou důvod k tomu, abychom se nad tím seriózně zamysleli?“ pronesl řečnický dotaz slovenský ministr.


    Slovenský ministr vyzval, aby EU v zájmu posílení svého postavení prohloubila spolupráci jak se svými sousedy, tak i se svými přáteli, a aby její členské země mezi sebou těsněji spolupracovaly.



    Šéf slovenské diplomacie se na 8. ročníku mezinárodní konference Globsec Tatra Summit na Štrbském plese setkal s viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Pierrem Heilbronnem. Partneři diskutovali o nedávno vydané Zprávě o evropské finanční architektuře pro rozvoj. Jejím cílem je analyzovat výzvy, kterým dnes čelí rozvojová politika EU a zároveň zlepšit podmínky pro působení významných hráčů v oblasti rozvoje, mezi něž patří Evropská komise, Evropská investiční banka nebo EBRD.


    Pohled premiérů


    V červnu jsme informovali o tom, že během konference Globsec 2019 Bratislava Forum premiéři Česka a Slovenska nešetřili kritikou na adresu Evropské unie.


    Andrej Babiš a Peter Pellegrini se shodli na tom, že Evropské unii chybí vize. Domnívají se, že je třeba změnit fungování Evropské komise a rovněž činit rozhodnější kroky pro dosažení jednotného trhu.


    Podle názoru Andreje Babiše stojí Evropská unie na křižovatce, důvodem je migrace a vystoupení Velké Británie z EU, takzvaný brexit. Brexit bez dohody by byl podle názoru českého premiéra problém nejen pro samotnou Británii, ale i ostatní země EU. Kritizoval také unijní rozpočet. Ten by se podle jeho názoru v době brexitu neměl navyšovat.


    Na nespokojenost se stavem Evropské unie poukázal i premiér Slovenska. Zmínil, že nespokojenost se stavem evropských záležitostí se odrazila na výsledcích evropských voleb.


    „Nechtějí (pozn. lidé) jednoduché odpovědi a extrémní řešení. Chtějí zodpovědné vládnutí,“ řekl Pellegrini o výsledcích evropských voleb. Nehledě na to, že Slovensko má nejnižší volební účast ve volbách do Evropského parlamentu, premiér poznamenal, že většina lidí chápe členství v unii jako pozitivní.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑