• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nedostižný příklad skutečného patriotismu.“ Čaputová vyjádřila úctu účastníkům Karpatsko-dukelské operace

    6-10-2019 Sputnik CZ 61 412 slov zprávy
     

    „Naše poděkování si zaslouží každý, kdo se před sedmdesáti pěti lety zasloužil o to, že se začal osvobozovat a obnovovat stát, který byl pro národy a národnosti bývalého Československa jejich vlastí,“ napsala Čaputová na Facebook.


    „Až donedávna jsme 6. říjnu říkali, že je to Den obětí Dukly. Dnes už je to jinak, protože si zde připomínáme Den hrdinů Karpatsko-dukelské operace. Cítím v tom velký rozdíl. O obětech hovoříme i tehdy, když se někdo náhodně ocitne v nesprávné chvíli na nesprávném místě. Všichni Češi, Slováci, Rusíni a příslušníci dalších národností, kteří zde v září a říjnu roku 1944 bojovali po boku sovětské armády, se na tomto místě neocitli náhodně. Byly ve správnou chvíli na správném místě, a proto oběť, kterou pro vlast přinesli, z nich v mých očích nedělá oběti, ale hrdiny,“ sdělila.



    Podle prezidentky účastníci Karpatsko-dukelské operace odvážně nesli svůj úděl a dali svým potomkům „nedostižný příklad skutečného patriotismu a obětavého vlastenectví“.


    V neděli se Zuzana Čaputová účastnila kladení věnců u památníku bitvy o Dukelský průsmyk. Slovenská prezidentka pronesla projev, ve kterém sdělila, že politické vedení republiky musí usilovat o to, aby v rozhodující chvíli země měla silné a loajální spojence. Uvedla také, že ozbrojené síly Slovenska musí být vybudovány tak, aby byly připravený bránit svou vlast.





    Kulometníci mění postavení. Karpatsko-dukelská operace, 1944.


    Krvavá Karpatsko-dukelská operace


    Strategická vojenská Karpatsko-dukelská operace sovětských vojsk proti německé armádě během druhé světové války byla pokusem o pomoc Slovenskému národnímu povstání. Během operace přes 100 000 sovětských vojáků společně s 1. československým armádním sborem dobyli Dukelský průsmyk a osvobodili Zakarpatskou Ukrajinu.



    Dne 29. srpna 1944 začalo na Slovensku povstání proti pro-fašistické vládě. Síly však byly nerovnoměrné a nacisté začali brzy vytěsňovat povstalce. Slovenští rebelové se 31. srpna obrátili o pomoc k vládě SSSR.

    Maršál Ivan Koněv navrhl operaci na pomoc povstalcům. Dne 2. září nařídilo velení ofenzivní operaci na křižovatce 1. a 4. ukrajinského frontu. Jejím cílem bylo směřovat úder z regionu Krosno do Dukly, a poté na Prešov, postoupit na Slovensko a spojit se s povstalci.


    Až do konce října bojovaly československé a sovětské jednotky proti Němcům. Dosáhly velkého úspěchu, ale sovětským vojákům se nepodařilo dostat se k povstalcům. Dne 28. října útok skončil. Obě fronty i 1. československý armádní sbor pokračovaly v obraně.


    Během vojenské operace padlo u Dukly kolem 20 000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16 000 vojáků, dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑