• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podlehli tlaku? Čínská CNPC opouští plynárenský projekt v Íránu

    6-10-2019 Sputnik CZ 42 273 slov zprávy
     

    „Ano, odešli,“ řekl ministr v odpovědi na otázku, zda čínská společnost CNPC projekt opustila. Dodal, že íránská společnost Petropars se nyní bude zabývat pouze vývojem South Pars 11.


    Zangane odpověděl na otázky novinářů o tom, proč tento projekt nebyl původně dán Petropars. Řekl, že Írán měl v úmyslu přilákat zahraniční kapitál k jeho rozvoji.


    South Pars je největší naleziště zemního plynu na světě. Národní íránská ropná společnost (NIOC) počátkem července podepsala dohodu o rozvoji jedenácté fáze South Pars s francouzským Total. Částka smlouvy činila 1 miliardu dolarů. Smlouva zároveň umožnila čínskému CNPC převzít podíl společnosti Total (50,1 %), pokud francouzská společnost opustí projekt. Podíl CNPC v South Pars činil 30 %, dalších 19,9 % vlastnila íránská společnost Petropars.


    Společnost Total oznámila definitivní stažení z projektu pod tlakem amerických proti-íránských sankcí 20. srpna 2018. Koncem listopadu téhož roku CNPC oficiálně nahradila projekt Total v projektu South Pars 11, ale ve skutečnosti tam ještě nezačala pracovat.



    Americká kampaň maximálního ekonomického nátlaku


    Na konci září USA informovaly, že zavedou nové sankce proti dvěma čínským společnostem za dopravu íránské ropy. Prohlásil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo.


    „USA dnes podnikají další kroky v rámci naší kampaně maximálního ekonomického nátlaku na íránský režim a na ty, kdo přispívají k jeho destabilizačnímu chování,“ uvedl ministr s tím, že nová omezení mají za cíl „připravit íránský režim o kriticky důležité příjmy“.


    Prezident USA Donald Trump nařídil podstatné zpřísnění sankcí proti Teheránu poté, co bylo několik podniků saúdské ropné a plynové státní společnosti Saudi Aramco vystaveno v sobotu 14. září útoku dronů. Po daném incidentu mělo království víc než dvojnásobně snížit výrobu ropy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑