Bývalý prezident Slovenské republiky, který skončil na svém postu, ale poté obsadil křeslo v zákonodárné nebo výkonné moci, či nastoupil do jakékoliv jiné ústavní funkce, má být zbaven některých výsad. Konkrétně jde o důchod a statní ochranku.
Uvádí se, že iniciativa patří poslancům vládních stran. Ti poukazují na tendenci, kdy se do hlavní státní funkce dostávají lidé nižšího věku a mají tedy možnost či zájem v politické činnosti pokračovat.
„Je nelogické, aby každý bývalý prezident, pokud se rozhodne konat nějakou jinou ústavní funkci, dostával ze státních veřejných prostředků i plat, i důchod. Není běžné, že prezident se rozhodne ještě ucházet o nějakou jinou funkci. Ale když tak učiní, ztrácí možnosti, které mu jako exprezidentovi dává ústavní systém,“ sdělil poslanec Mostu-Híd Peter Kresák.
Dne 15. června Andrej Kiska oficiálně skončil na postu prezidenta Slovenské republiky. Post převzala Zuzana Čaputová, která se stala první prezidentkou v historii nezávislého Slovenska.
Již na začátku letošního dubna Kiska informoval o záměru založit vlastní stranu, která by prosazovala zlepšení systému zdravotnictví, školství, spravedlnosti pro všechny a opatření v oblasti životního prostředí. Jako cíl si stanovil vítězství v parlamentních volbách.
Svou stranu Za lidi Kiska představil v polovině června. Současně mezi členy nové strany patří organizátor shromáždění Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, primátor Nitry Marek Hatta, bývalá europoslankyně Jana Žitňanská, diplomat a ředitel think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek, bývalá státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Mária Kolíková, starosta Spišský Hrhov Vladimír Ledecký či Kisková spolupracovnice z Kanceláře prezidenta SR Vladimíra Marcinková, která je dcerou starosty Ledeckého. Později do strany přibyla i Veronika Remišová, která byla dříve dvojkou hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.