• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Raketa Proton-M byla postavena se zahraničními družicemi na vypouštěcí plošinu

    5-10-2019 Sputnik CZ 264 257 slov zprávy
     

    „V souladu s harmonogramem byla kosmická raketa přepravena z technologické tankovací plošiny na startovní komplex plošiny č. 200 kosmodromu,“ uvádí se ve zprávě.


    Po uvedení rakety do svislé polohy byla k Protonu-M přisunuta obsluhovací souprava. V současné době pracují zaměstnanci kosmodromu podle plánu prvního startovního dne.


    Start rakety je naplánován na 9. října. Původně se plánoval v srpnu, později byl ale odložen na 30. září, a pak znovu odložen.


    V roce 2019 byly uskutečněny tři starty raket Proton-M, a do konce roku se plánují další tři.



    Komerční starty raket Proton-M uskutečňuje Chruničevovo středisko a dodavatel dopravních služeb pomocí raket Proton na zahraničním trhu, tedy rusko-americký společný podnik International Launch Services. Mezi lety 1996 až 2018 se konalo celkem 96 komerčních startů.


    Co ještě patří do portfolia Roskosmosu


    Na začátku září jsme informovali o tom, že vědeckovýrobní podnik Energomaš (podnik Roskosmosu) zahájil výrobu nejsilnějších raketových motorů na tekuté palivo na světě RD-171MV pro první stupeň nové nosné rakety Sojuz-5 a supertěžkou raketu Jenisej.


    „Jde o nákup tvarového válcovaného materiálu a slitin RD-171. Zboží je určeno k použití zákazníkem v základní výrobě pro kompletaci RD-171MV v rámci zkušebního konstrukčního projektu Fenix,“ uvádělo se v technickém zadání k nákupu VVP Energomaš.


    Na tyto účely má být vyčleněno přibližně 19,5 milionu rublů (kolem 7 milionů Kč).


    Podle slov generálního ředitele podniku Igora Arbuzova požární testy motoru se mají konat do konce roku a v roce 2021 má být dodán první motor pro letové zkoušky s raketou Sojuz-5.


    První spuštění je plánováno na listopad 2022.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑