• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína v sedemdesiatke. Silná a mohutnejúca.

    2-10-2019 Zem & Vek 102 1144 slov zprávy
     

     


    Čínski geoinžinieri splnili v utorok zverené úlohy a vyčistili oblohu nad Pekingom, aby oblaky nenarušili dokonalý priebeh vojenskej prehliadky k sedemdesiatemu výročiu založenia Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).


     


    Čína má byť na čo hrdá


     


    Pri sledovaní video reportáže na YouTube portále čínskej štátnej televíznej spoločnosti CCTV (China Central Television) https://www.youtube.com/watch?v=ofimgaO7Qck sa zdalo, že ovzdušie malo hmlistý belavý nádych. Ten však nebránil tomu, aby diváci doma v zahraničí videli dostatočne zreteľne pozemnú a vzdušnú techniku, ktorú chcelo vedenie štátu ukázať svetu.


     






    Záber predvádzanej vojenskej techniky


    Zdroj: kanál CCTV na YouTube:


    https://www.youtube.com/watch?v=ofimgaO7Qck


     


    Biely nádych ovzdušia mierne akcentoval aj dvojnásobne dlhšiu reportáž na YouTube kanále amerického mediálneho domu Washington Post https://www.youtube.com/watch?v=5JZCNhdKVvE. Pozornejšieho návštevníka YouTube stránky kanála zaujme aj čosi závažnejšie, a to v titulku: „Chinese Communist Party marks 70th anniversary of its rule with military parade„, čiže „Čínska Komunistická strana si pripomína vojenskou prehliadkou 70. výročie svojho vládnutia „. Z tejto formulácie srší ideologický duch staronovej studenej vojny, ktorú Spojené štáty v súčasnosti vedú vedú ani nie tak proti krajine, ako proti jej režimu. Vymkol sa Washingtonu spod kontroly a ten je v úzkych.







    Vojenská prehliadka z video reportáže Washington Post


    Zdroj: YouTube kanál


    https://www.youtube.com/watch?v=5JZCNhdKVvE


     


    Čína prechádzala počas uplynulých siedmych dekád niekoľkými premenami. Najkrkolomnejšou bola maoistického dogmatizmu. O zaslepených maoistických fanatikov počas tzv. Kultúrnej revolúcie by mohol z vlastnej skúsenosti rozprávať i prezident Si Ťin-pching. Keď mal desať rokov, stal sa jeho otec – vysoký stranícky a štátny činiteľ – obeťou politických čistiek. Bol poslaný na „prevýchovu“ do výroby a musela sa ho verejne zriecť jeho manželka – mama Si Ťin-pchina. Perzekúcia neobišla ani jeho. 15-ročný Ťin-pching nesmel pokračovať v stredoškolskom štúdiu a bol poslaný na vidiek. Mal sa tam učiť od prostého ľudu tvrdo a oddane pracovať. Utiekol, chytili ho a znovu zavreli do pracovného tábora. Prežil tam sedem rokov, počas ktorých vstúpil v rámci prevýchovného procesu v roku 1971 do Komunistického zväzu mládeže a v roku 1974 do Komunistickej strany.


     


    Kým on a milióny Číňanov museli začiatkom 70. rokov znášať útlak maoistického režimu, vedenie strany a štátu nadväzovalo v tichosti rozhovory s USA o obrate celej krajiny o 180 stupňov. V roku 1971 podnikol poradca amerického prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Henry Kissinger utajovanú cestu do Číny. Nasledujúci rok sa vybral do Pekingu za Mao Ce-Tungom prezident Richard Nixon. Čína sa dohodla s USA na využití svojho ľudského a hospodárskeho potenciálu pre potreby amerického globalizačného projektu. Po niekoľkých rokoch rozprúdil čínsky komunistický režim program hospodárskej transformácie, aby sa niekdajšia Ríša stredu zapojila do globalizácie v intenciách anglo-amerického kapitálu.


     


    Až v roku 1975 sa Si Ťin-pching smel vrátiť ako prevychovaný robotnícko-roľnícky káder na vysokoškolské štúdium do Pekingu. Stúpal rýchlo po straníckom politickom rebríčku. Komunistická strana a mladé kádre ako on sa museli preorientovať z boja proti kapitalizmu a proti americkému imperializmu na budovanie kapitalizmu v domácom prostredí pod hlavičkou socializmu s čínskymi osobitosťami. Nevyhnutná bola i spolupráca s USA a so Západom, ktorý náväzne na to začal demontovať po dohode s kremeľským vedením socializmus v sovietskom bloku.


     


    Čínske komunistické vedenie sa na rozdiel od sovietskeho nenechalo Západom rozložiť a zbaviť mocenského monopolu. Vychádzalo bez odvrávania v ústrety nadnárodnému kapitálu dovtedy, kým sa Čína nestala nepostrádateľnou ako výrobná základňa svetovej ekonomiky. Ukázalo sa to počas svetovej finančnej krízy 2007-2008, keď sa západné krajiny zatackali viac než Čína. Tá vyšla z krízy relatívne posilnená, zatiaľ čo Západ oslabený.


     


    Pri hľadaní východiska z krízy sa nenápadne štiepil. Západná Európa prijala bez hlučných fanfár podávanú ruku Číny zúčastniť sa na budovaní dlhodobého eurázijského rozvojového programu. Spojené štáty v ňom správne rozpoznali existenčné riziko pre udržanie si globálnej hegemónie, no zdá sa, že neskoro. Vládne kruhy vo Washingtone len odnedávna zisťujú, že zatiaľ čo Čína ostáva pre nadnárodný kapitál nepostrádateľnou, Spojené štáty začínajú byť postrádateľné.


     


    Výmena hegemónov


     


    Pozoruhodnú správu priniesli tlačové agentúry, vrátane TASR, v predvečer osláv 70. výročia založenia ČĽR: „Agentúra S&P Global potvrdila svoje hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Číny. … Výhľad ratingov je stabilný. … Agentúra nepočíta s normalizáciou vzťahov medzi USA a Čínou v dohľadnej budúcnosti, čo znamená, že čínsky export a výrobný sektor zrejme v najbližších rokoch nebudú rásť.“ Napriek tomu Standard and Poors S&P očakáva, že „reálny rast HDP na obyvateľa zostane v najbližších troch rokoch nad 5 %.“ Pozoruhodným prvkom tejto správy je, že odhadované rastové tempo päť percent nespomalia ani sankcie a iné obchodné reštrikcie zo strany Washingtonu.


     


    Ako je to možné? Dôvodov je viac a na jeden v nedeľu poukázal bývalý český prezident Václav Klaus na svojej webovej stránke v zápiskoch z krátkej cesty do Číny. „ekonomický růst je nyní v Číně „consumption driven“ (tažený spotřebou), nikoli jako celá minulá desetiletí exportem (export-driven growth)“ Inak povedané, hospodársky rast Číny prestal závisieť na vývoze pre amerických spotrebiteľov a viac ho už ťahá domáci dopyt. Nemenej dôležitým činiteľom sa stáva zmena zloženia toho, čo Čína exportuje. Popri čoraz kvalitnejšej priemyslovej produkcii vyváža investičný kapitál. Bohatnúť a mohutnieť bude podobne, ako dosiaľ Spojené štáty, ako globálny investor a integrálna zložka nadnárodného kapitálu.


     


     


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.


     










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑