• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Média: Za havárii slovenského MiG-29 může rozkaz z Německa. Co zamlčuje ministr Gajdoš?

    1-10-2019 Sputnik CZ 85 437 slov zprávy
     

    Portál kritizuje postup ministra Gajdoše v souvislosti s nehodou. Podle názoru autora článku Gabriela Gačka se snažil vytěžit z havárie politický kapitál, když prezentoval celou událost jako důkaz nutnosti koupit americké stíhačky F-16. Podle komentátora v tom ministrovi napomáhala i liberální média, která začala psát, že palivo bylo od začátku slabinou MiG-29.


    Ve světle nově objevených okolností havárie se však toto mlžení jeví jako účelové, pokračuje portál.



    Selhání kontroly množství paliva


    Uvádí se, že letadlo havarovalo kvůli selhání kontroly množství paliva, k němuž došlo v momentě odklonu letadla na vzdálenější záložní letiště. Stíhačce došlo palivo v momentě, kdy jí k bezpečnému přistání v Bratislavě chybělo ještě přibližně 60 km.


    „Jak uvádějí nezasvěcení znalci, za takových okolností by se havárii nevyhnul žádný stíhací letoun. V obdobné situaci by stejně dopadly nejen opěvované F-16, ale také nejmodernější ,zázrak’ americké techniky F-35,“ dodávají Hlavné správy.


    Co se snaží zamlčet ministr Gajdoš?


    Podle Gačka je však na celé věci zarážející jiná věc.


    „Rozkaz k tragickému vzletu stíhaček se podle všeho nezrodil na Slovensku, ale v německém centru vzdušných operací v Uedem (CAOC - Centrum kombinovaných vzdušných operací), což ministr Gajdoš a liberální média decentně obcházejí jako nepodstatnou ‚maličkost‘, kterou zřejmě není žádoucí před slovenskou veřejností zbytečně rozmazávat. Tato okolnost se zamlžuje frázemi o ‚standardním výcvikovém letu podle osnovy letového přípravy‘,“ tvrdí.



    Jak uvádí autor článku, výsostné státní znaky Slovenské republiky na stíhačkách MiG-29 jsou jen formalitou a rozkazy k pravidelným vzletům akutní pohotovosti (QRA - Quick Reaction Alert) přicházejí ze zahraničí, konkrétně z německého Uedemu.


    Jsou takové ozbrojené síly ještě armádou suverénního státu?


    V této souvislosti si komentátor klade otázku, proč letectvo ozbrojených sil SR ještě maluje na vertikálním ocasním křídle slovenský státní znak a nebylo by výstižnější dát tam rovnou emblém NATO?


    „Vždyť i zákulisní tlaky na přizpůsobení vojenských letišť Sliač a Kuchyně potřebám US Air Force indikují, že 14 stíhaček F-16, za které Slováci zaplatí Američanům astronomickou částku 1,6 miliardy eur, budou ve skutečnosti něčím, čemu se ve vojenském žargonu obvykle říká proxy neboli zástupné ozbrojené síly hlavního hegemona NATO, který přes pavučinu operačních center v Německu, Španělsku či Itálii vydává rozkazy k ostrému nasazení proxy jednotek podle jeho vlastních potřeb. Jsou takové ozbrojené síly ještě armádou suverénního státu?“ uzavírá celou věc autor článku.



    V sobotu se na Slovensku v okresu Nitra zřítil stíhací letoun MiG-29. Pilot se katapultoval. Stíhací letoun začal po pádu hořet, na místě zasahovalo 12 hasičů z Nitry. Šlo o cvičný let letadel s výzbrojí a některá munice vybuchla.


    Podle informací Policie SR může za nehodu také nedostatek paliva. „Finální příčina bude vyšetřována, jde zatím o předběžnou informaci,“ dodala policie na Facebooku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑