• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    ANO v předvolebním průzkumu překvapilo: Posiluje a ve volbách by opět porazilo jak Piráty, tak ODS

    30-9-2019 Sputnik CZ 59 549 slov zprávy
     

    Z daného průzkumu také vyplývá, že by pro SPD hlasovalo celkem 7,5 % voličů, pro ČSSD 7 % a KSČM by svůj hlas odevzdalo celkem 6,5 procenta lidí. Pokud jde o trojici stran KDU-ČSL, STAN a TOP 09, ty by si podle agentury vysloužily všechny podporu 5,5 %.


    Pokud jde o další strany, pak z průzkumu jasně vyplývá, že dvouprocentní podporu by si odnesli Zelení a 1,5 % lidí by podpořilo Trikolóru, kterou se letos rozhodl založit bývalý člen ODS Václav Klaus mladší.



    Co může za posílení ANO?


    Pokud bychom srovnali nynější a srpnový průzkum společnosti Median, pak zjistíme, že současný výsledek ANO znamená posílení. V předchozím průzkumu totiž strana získala 29,5 procenta.


    „Posilování ANO 2011 může souviset s rozhodnutím žalobců v kauze Čapí hnízdo. Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukážou až volební modely v následujících měsících,“ uvedla společnost Median.


    Průzkum ale rovněž zaznamenal sestupný trend u podpory hnutí Svoboda a přímá demokracie, v jehož čele stojí Tomio Okamura. V srpnu by totiž SPD dle průzkumu získalo o procento více.


    Pokud jde o hypotetickou volební účast, ta by dle Medianu dosáhla 64 %.


    Median také uvádí, že v případě zisku všech voličů, kteří nevylučují účast u voleb, by hnutí ANO mohlo získat až 33 procent, Piráti až 19,5 % a ODS 17 %. U SPD bychom pak hovořili o 12 %, u ČSSD o 9 % a u KSČM o 8 %. Hnutí STAN by teoreticky mohlo zaujmout až 10,5 % voličů, TOP 09 celkem 10 % a lidovci 7,5 %.



    Kauza Čapí hnízdo


    Český premiér Andrej Babiš, který byl v říjnu 2017 obviněn z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítal, že by na vytváření farmy bylo něco nezákonného. Premiérovi hrozilo až deset let vězení. Kromě jeho samotného čelila stíhání i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Původně v kauze mezi stíhanými figurovali i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři lidé. Loni v květnu však státní zástupce vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.


    V září se ale objevily informace, že bylo zastaveno trestní stíhání Babiše a že je toto rozhodnutí pravomocné.


    Babiš a kauza možného střetu zájmů


    Celou věc iniciovala česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI), která v srpnu roku 2018 podala na Černošickou radnici oznámení. To se týkalo právě podezření o Babišově možném střetu zájmů. TI si v něm stála za tím, že Babiš i po převedení holdingu Agrofert do svěřenského fondu dále ovládá některá média.



    ​Konkrétně se jednalo o společnost Londa, která provozuje rádia Impuls či RockZone, společnost Mafra, vydávající deníky MF Dnes, Lidové Noviny, Metro a 5plus2 a jejich internetové zpravodajské servery. Do dané skupiny spadá i televizní stanice Óčko.


    TI argumentovala tím, že má premiér na daná média vliv proto, že je tzv. beneficientem. Úřad dal nejprve za pravdu TI a Babišovi udělil dvou set tisícovou pokutu. To však premiér odmítal a rozhodl se odvolat. Poté případ řešil Středočeský krajský úřad v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou, který věc vrátil Černošicím. Černošice ale na začátku srpna rozhodly prakticky totožně, a tak Krajský úřad koncem září celou věc definitivně zamítl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑