• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruská soukromá společnost hodlá vyvinout levnou kosmickou loď

    30-9-2019 Sputnik CZ 43 514 slov zprávy
     

    „Nákladní kosmická loď má být vyvinuta v rámci těsné spolupráce s podniky státních korporací Roskosmos, Rosatom a Rostech,“ uvedli v MTKS. Loď byla pojmenována Argó, a to na počest lodi, na které se Argonauté dle řecké mytologie vydali pátrat po zlatém rounu.



    Argó se bude skládat z mnohonásobně použitelného přístroje, který dokáže dopravit až 2 tuny nákladu na ISS a zpátky pak až 1 tunu, stejně jako z jednorázového motorového modulu. Podle plánu bude loď schopná vykonat 20 cyklů startů a přistání. Trup má být sestaven z kompozitních materiálů, přičemž se za tímto účelem plánuje výstavba výrobní a montážní haly. Pokud jde o startovací dráhu, zatím se zvažuje místo v Kazachstánu, Voroněži nebo v Moskevské oblasti.


    Uvádí se, že jeden cyklus lodi má přijít na přibližně 11,5 milionu dolarů. Tato suma zahrnuje výrobu s ohledem na počet použití, práci na přípravách ke startu, provoz během letu, přistání a přípravy na další cyklus před letem.




    Pro příklad uvedeme, že výroba kosmické lodi Progress MS, která dokáže dopravit na ISS celkem 2,6 tuny nákladu, přijde podnik Roskosmosu – Raketovou a kosmickou korporaci Eněrgija, na 29,5 milionu dolarů (1 miliarda 918 milionů rublů). Progress ale nedokáže dopravit náklad zpátky, jelikož shoří v atmosféře, když opouští oběžnou dráhu. Jiné nákladní kosmické lodě Rusko nemá a nevyvíjí.

    Hlavním konstruktérem nové lodi byl jmenován Nikolaj Brjuchanov, který dříve pracoval jako generální konstruktér lodi Federace, nedávno přejmenované na Orla, kterou vyvíjí Roskosmos. Po propuštění z korporace RKK Eněrgija odešel Brjuchanov do S7 Space, ale po změně vedení tuto společnost také opustil.


    Spolu s ním přešel k nové společnosti ze S7 Space také Sergej Sopov, který se stal předsedou ředitelské rady, a Dmitrij Kachno, nynější generální ředitel dané společnosti.




    Letové zkoušky jsou naplánovány na rok 2023, kdy bude Argó vypuštěn bez nákladu. Podle návrhu Roskosmosu má být vypracována varianta zahájení letových zkoušek lodi s raketou Sojuz 2.16, a od roku 2026 mají být zahájeny pravidelné lety k ISS s použitím nové rakety Sojuz 5, kterou vyvíjí Roskosmos. Použití rakety o větší nosnosti přitom umožní dopravit na ISS až 3,5 tuny nákladu v nehermetickém modulu.

    Celkem je v plánu postavit pro zásobování ISS tři lodě. Jejich kapacity mají stačit do roku 2036.


    Projekt soukromé lodi a jejího použití k zásobování ISS byl v Roskosmosu projednán v srpnu (Sputnik má k dispozici kopii dokumentu). V protokolu ze zasedání se uvádí, že státní korporace má zájem o účast v daném projektu. „Komerční návrhy na výstavbu čtyř prvních sériových lodí jsou připraveny a v nejbližší době budou zaslány Roskosmosu,“ sdělili zástupci společnosti.




    Společnost MTKS plánuje pro „kosmického taxikáře“ získat do roku 2032 asi 600 milionů dolarů.

    V současné době na světě existuje nová generace nákladních kosmických lodí: Dragon ze SpaceX, Cygnus z Northrop Grumman a Dream Chaser ze Sierra Nevada, Konotori z Japonské kosmické agentury. Dragon a Dream Chaser dokážou přivézt náklad zpět z oběžné dráhy.


    Roskosmos zatím vyvíjí pilotovanou kosmickou loď Orel, která dokáže navrátit na Zemi kromě čtyř lidí také 100 kg nákladu. Její první zkušební let je naplánován, stejně jako je tomu u Argó, na rok 2023.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑