• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Učinit první krok.“ V Bundestagu se diskutovalo o zrušení protiruských sankcích

    28-9-2019 Sputnik CZ 48 370 slov zprávy
     

    Konference proběhla v pátek v Německém spolkovém sněmu pod záštitou německého Výboru pro hospodářské vztahy ve východní Evropě (OAOEV).


    Pro et contra


    Michael Harms (hlava OAOEV) ze své strany poznamenal, že po vstupu na ruský trh se německé podniky musí vypořádat se zvětšením počtem právních předpisů. Jde podle něj především o střední firmy, většina z nich z „důvodů politické reputace“ se rozhodují hledat partnery v dalších zemích.


    Harms také poznamenal, že kvůli nedostatku právní jistoty ve vztazích se svými německými protějšky ruští podnikatelé často dávají přednost čínským. Podle hlavy OAOEV je Čína hlavním obchodním partnerem Ruska, Německo je druhým.



    Sandra Wesser za FDP zástava však názor, že sankce jsou nezbytným prostředkem nátlaku na Ruskou federaci za „očividné porušení mezinárodního práva“, i když obchodní omezení jsou proti duchu její strany. Přesto poznamenala, že je možné sankce odstranit, pokud dojde k pokroku v plnění Minského protokolu.

    Člen Sociálně demokratické strany Německa (SPD) Bernd Westphal si myslí, že by Berlín měl podpořit linii francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k sblížení s Ruskem. Podle něj je po pěti letech sankcí nezbytné „učinit první krok“.


    Klaus Ernst sdělil, že podnikání je hlavním nástrojem, který přispívá k udržení světového míru. Podle něj by Německo mohlo nastolit otázku zrušení sankcí v rámci EU, a je to hlavně kvůli tomu, že země je nejvíce zasažena sankčním režimem. Uvedl také, že sankce nesplnily účel změnit ruskou politiku. Dodal k tomu, že sankce především nahrávají na smeč Spojeným státům, nikoliv evropským zájmům.



    Prodloužení protiruských sankcí


    Na konci června EU oficiálně prodloužila ekonomické sankce proti Rusku. Platnost končí 31. ledna 2020. Vedení EU podpořilo toto rozhodnutí jednohlasně a Evropská rada ho vydala v písemné formě. Protiopatření se týkají finanční, energetické a obranné oblasti ruského hospodářství a zároveň produkce dvojího využití.


    Vztahy Ruska se západními státy se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a kolem Krymu, který se znovu připojil k Rusku po referendu na poloostrově. Západ tehdy obvinil Rusko ze zásahu do vnitřních záležitostí a zavedl proti němu sankce. Moskva podnikla odvetná opatření, zahájila nahrazování importu a nejednou prohlásila, že je kontraproduktivní mluvit s ní jazykem sankcí. Rusko také nejednou prohlásilo, že není stranou konfliktu na Ukrajině a subjektem minských dohod o urovnání situace. V poslední době znějí v zemích EU stále hlasitěji názory ohledně nutnosti zrušení protiruských sankcí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑