• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Rusku byl vyvinut tomograf schopný najít mikrotrhliny v letadlech

    25-9-2019 Sputnik CZ 55 254 slov zprávy
     

    Tradiční tomografie ukazuje prvky, z nichž se skládá objekt vyšetřování s ohledem na jejich rentgenovou hustotu. Nyní však složky mnoha materiálů užívaných při výrobě průmyslových, lékařských a jiných zařízení mají nízkou nebo málo odlišnou rentgenovou hustotou. A proto je velmi těžké zjistit vadu v takových předmětech pomocí existujících technologií, zejména když mají malé rozměry. V novém tomografu je možné díky využití duality částic a vlnění rentgenového záření podrobněji prozkoumat objekty s podobným složením a hustotou.



    „Vyvinuli jsme výzkumný tomograf s volnou konfigurací, který spojuje tradiční způsob rentgenové tomografie, skenování v tmavém poli, které umožňuje vizualizovat obrysy optických nehomogenností, fázovou kontrastní metodu a spektrální (barevnou) tomografii. Ten poslední způsob umožňuje zjistit rozložení chemických prvků ve zkoumaném objektu podle jejich schopnosti absorbovat rentgenové záření. Koncepce stavebnicového tomografu umožňuje rychle zkonfigurovat libovolný tomografický experiment pro různé průmyslové, vědecké nebo biolékařské účely,“ řekl vedoucí projektu, zástupce ředitele pro rozvoj Výzkumné školy fyziky vysoceenergetických procesů TPU Alexej Gogolev.



    Podle slov vědce nově vyvinutý tomograf umožňuje sledovat současně čtyři parametry místo jednoho. Umí nejen počítat kvanty rentgenového záření, ale i brát v úvahu změnu fáze, amplitudy, vlnové délky a interferenčních efektů (které vznikají při superpozici dvou vln v prostoru). Tomografy s podobnými vlastnostmi vyvíjí několik vědeckých kolektivů v USA, Evropě a Japonsku. V Rusku podobné tomografy zatím nebyly.



    V současné době vyvíjejí vědci dále nástrojovou a programovou základnu projektovaného tomografu a vytvářejí sbírku výsledků, aby zlepšili reprodukovatelnost a přesnost výsledků výzkumů. V nejbližší budoucnosti mohou být zkušenosti z tohoto projektu využity i v jiných velkých ruských vědeckých projektech, mj. v zařízeních třídy MegaScience (mezinárodní výzkumné komplexy).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑