• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    ČSSD po váhání uvedla, že ústavní žalobu na prezidenta nepodpoří

    24-9-2019 Sputnik CZ 64 374 slov zprávy
     

    Poslanci ČSSD do poslední chvíle váhali, jak se k dané žalobě postaví. Nakonec však dnes oznámili své stanovisko.


    „Poslanci za sociální demokracii tu ústavní žalobu nepodpoří,“ řekla na tiskové konferenci místopředsedkyně klubu ČSSD a poslankyně Kateřina Valachová.


    Ta dále dodala, že poslanci důvody, které je k takovému rozhodnutí vedli, vysvětlí na blížícím se plénu. Již dříve bylo oznámeno, že poslanci ve Sněmovně o ústavní žalobě na prezidenta rozhodnou tento čtvrtek 26. září.


    Opozice žádá schválení žaloby


    Není však žádným překvapením, že část opozice vyzývá ke schválení žaloby. K všci se vyjádřil například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.





    „Je nás tu 200. Každý skládal slib. Nikdo z nás nemůže sejmout odpovědnost za rozhodnutí, zda chceme chránit ústavu ČR,“ řekl.


    Kalouskova strana má v plánu navrhnout, aby poslanci hlasovali o ústavní žalobě po jménech.


    „Nestydíme se za naše názory, nemáme problém s veřejným projednáváním,“ dodal k věci šéf hnutí STAN Vít Rakušan.


    Ústavní žaloba na prezidenta



    Celou iniciativu vůči prezidentovi inicioval český senátor Václav Láska. Návrh žaloby spočívá v tom, že prezident Miloš Zeman měl svými skutky několikrát porušit Ústavu ČR.

    V návrhu je prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, které začínají nečinností v případě jmenování či odvolání členů vlády a končí vystupováním v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Uvádí se, že podnětem k žalobě mělo být údajné ovlivňování justice ze strany prezidenta a zaměstnanců Hradu. Poté se do žaloby dostalo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka z postu ministra kultury. Dotýká se ale také několik let starých záležitostí.


    Návrh ústavní žaloby Senát schválil na konci července. K Ústavnímu soudu se však žaloba dostane v případě, že pro návrh bude hlasovat aspoň třípětinová většina, což znamená minimálně 120 poslanců. Při pohledu na rozložení sil v dolní komoře, kde většinu drží koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, a také s přihlédnutím na pozici hnutí SPD to není vůbec pravděpodobné.


    Senát návrh ústavní žaloby přijal, když pro něho hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů. Ke schválení bylo potřeba minimálně 45 hlasů. Navíc proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑