• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Seminář o ústavní žalobě na Zemana v Poslanecké sněmovně ČR skončil fiaskem

    23-9-2019 Sputnik CZ 57 447 slov zprávy
     

    Dnešní seminář pojednávající o žalobě na českou hlavu státu spolupořádá, pod záštitou místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti), platforma Rekonstrukce státu. Jak již bylo řečeno, k hostům akce patří například přední ústavní právníci, z nichž můžeme jmenovat například Jana Kudrnu, Jana Kyselu, Martina Štefka, Jana Wintra, Jindřišku Syllovou či Roberta Zbírala.


    Pokud jde ale o samotné poslance, ukázalo se, že je seminář zřejmě moc nezajímá. Jak jinak bychom si totiž mohli vysvětlit tak malou účast. Dorazil pouze zmiňovaný Pikal, mladý poslanec TOP 09 Dominik Feri a dva poslanci za Piráty – František Navrkal a Tomáš Martínek. V publiku byli přítomni ještě tři senátoři.





    Náplň semináře a reakce přítomných


    Seminář se rozhodl okomentovat Dominik Feri, který si mimo jiné postěžoval na nízkou účast jeho kolegů.


    „Je osvěžující se vedle četných vypjatých politických debat zúčastnit i debaty odborníků na ústavněprávní kontext návrhů žaloby a žalobních skutků. Škoda jen, že účast kolegů byla vzhledem k poslaneckému dni nízká,“ řekl politik.


    Uvádí se, že právníci hovořili ku příkladu o tom, zda je ústavní žaloba na prezidenta ČR motivována politicky.


    „Prezident republiky je podle mě politicky neodpovědný. Nemůžete ho žalovat, protože se vám nelíbí. Musíte z toho udělat právní delikt. Jestli jste k tomu byli motivováni politicky, to je věc druhá,“ okomentoval věc Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.


    Ústavní žaloba na prezidenta


    Celou iniciativu vůči prezidentovi inicioval český senátor Václav Láska. Návrh žaloby spočívá v tom, že prezident Miloš Zeman měl svými skutky několikrát porušit Ústavu ČR.



    ​V návrhu je prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, které začínají nečinností v případě jmenování či odvolání členů vlády a končí vystupováním v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Uvádí se, že podnětem k žalobě mělo být údajné ovlivňování justice ze strany prezidenta a zaměstnanců Hradu. Poté se do žaloby dostalo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka z postu ministra kultury. Dotýká se ale také několik let starých záležitostí.


    Návrh ústavní žaloby Senát schválil na konci července. K Ústavnímu soudu se však žaloba dostane v případě, že pro návrh bude hlasovat aspoň třípětinová většina, což znamená minimálně 120 poslanců. Při pohledu na rozložení sil v dolní komoře, kde většinu drží koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, a také s přihlédnutím na pozici hnutí SPD to není vůbec pravděpodobné.


    Senát návrh ústavní žaloby přijal, když pro něho hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů. Ke schválení bylo potřeba minimálně 45 hlasů. Navíc proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo.


    Daná věc by se ve Sněmovně měla projednávat již ve čtvrtek 26. září.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑