• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pořad „To se ví“ vytvořil nový žánr – sebeparodii a zesměšnil boj s „fake news“. I školní besídky jsou zábavnější

    23-9-2019 Svobodné Noviny 55 849 slov zprávy
     

    a mají větší hlavu a patu


    Od zábavně vzdělávacího programu ČT zaměřeného na odhalování dezinformací a fake news jsem už z principu očekávaného ideologického zaměření neočekával nic moc. ČT s autory pořadu, scénáristy i samotnými aktéry však zdaleka překonala i mé nejdivočejší představy a vypustila do éteru něco, za co se musí každý rozumný člověk přinejmenším stydět. Když pominu zcela zřejmou ideologickou předpojatost, tak jde zcela o nekoncepční, nesmyslný, křečovitý formát s povrchním pokusem o humor a s moderátorem, jehož příprava nejspíše spočívala ve sledování pořadů pana Jaromíra Soukupa. Třešničkou na dortu „vzdělávacího zábavného pořadu o poznávání fake news“ bylo rozhodnutí o vítězi – kterého „pocitově“ zvolil moderátor.



    Musím se přiznat, že i navzdory studijně-pracovnímu zájmu o tento pořad jsem nový výtvor z produkce ČT sledoval se sebezapřením a s pocitem trapnosti za všechny zúčastněné. Rád bych vyzdvihl alespoň nějaké pozitivum, ale ani s odstupem ho nenacházím. Snad jen to, že se jedná v poslední době o jeden z nejpádnějších důvodů k vypnutí televize a další pádný důvod k zamyšlení se nad revizí placení povinných poplatků daňovými poplatníky.




    Pořad To se ví   Reprofoto: archiv ČT


    Trapnost sice tryskala proudem, ale ideologická linka byla držena


    Možná chvilkové záblesky přirozenosti u herců Marka Taclíka a Adély Gondíkové a kapitánů Aleše Hámy a Haliny Pawlowské? Nicméně i tyhle zcela výjimečné okamžiky zdaleka přebil povětšinou křečovitý a veskrze povrchní humor, vtipy tlačené až z paty a nucený smích, z nichž trapnost ne že kapala, ale tekla doslova proudem. Ostatně jste v zábavném pořadu, tak nenecháte kolegy na holičkách, když se jim jejich „joke“ na Babiše či Zemana zrovna příliš nepovede, že?


    Jedna z věcí, v nichž scénárista, autoři ani protagonisté nezklamali, byla ideologická linka. Proběhly vtípky či narážky na adresu Andreje Babiše, Miloše Zemana, Jaromíra Soukupa, Kláru Samkovou, Koněva či na kritiky islámu. Jakés takés „vyvážení“ měla zřejmě přinést veselá ouška na hlavách pánů Bartoše nebo Kalouska. Nuže dobrá.


    Co fake news z Událostí, kdy reportér 3x Babiše nazval „bývalým premiérem“?


    Zmíněn byl také omyl TV Prima, za který se televize omluvila. Zajímavé, že „vyváženě“ zůstalo pouze u jednoho omylu této televize. Ačkoliv u nás i v cizině lze nalézt případů mraky, přičemž archiv ČT by byl nevyčerpatelným zdrojem. Namátkou americká volební noc či tendenční sestřih autentického rozhlasového vysílání z příjezdu sovětských okupačních vojsk v srpnu 1968 v Událostech. Nebo nedávná fake news ČT – údajný omyl, kdy v označeném živém vysílání v hlavních zpravodajských Událostech (2. 9. 2019) zkušený reportér Jiří Hynek v relaci třikrát (!) označil Andreje Babiše za „bývalého premiéra“ a rovněž zkušená moderátorka Světlana Witovská ho ani v jednom (!) z případů nepřerušila – sic jindy jsou veřejnoprávní moderátoři nezřídka mistry světa ve skoku do řeči.


    Přínosem nebylo ani prostředí, kýčovité růžovo-modré studio jakoby zaspalo třicet let. Největší slabinou celé soutěže však je samotný koncept, který zkrátka chybí. Jedná se o zábavnou diskuzní show, nebo o soutěž dvou týmů, reálně jen dvou dvojic, jak bylo prezentováno? Jaká jsou pravidla hry a princip, je-li nějaký, kolik, kdo a kdy dostává který případně bodů? Samotné příklady údajných fake news a dezinformací – které byly většinou zvoleny bulvárně – a jejich následné vysvětlování nemělo pro diváka rovněž žádnou přidanou hodnotu. Bez ladu a skladu. Bez hlubšího vysvětlení. Na to, že jde navíc o zakoupenou licenci původního formátu „The fake news show“, jde doslova o tragický příklad, jak se zábavná soutěž nemá dělat.


    Je libo „líbísky“ nebo pana Soukupa v mladším vydání?


    Scénárista zřejmě tahal jednotlivé scény z klobouku, podobně jako to dělají poslední léta trenéři nejmenovaného pražského fotbalového klubu v případě sestavy. Nevím, zda byl jeho nápad lajky ze sociálních sítí přeložit na české „líbísky“, ale je jisté, že spíše než ve slovníku spisovné češtiny zanechá stopu v takzvané „hvězdné pěchotě“. Kategorie sama pro sebe je potom i sám moderátor Tomáš Měcháček. Pro mě osobně přespříliš sebejistý, „zrychlený“ a nesympaticky působící. Podobnosti jeho dikce, gestikulace, vystupování i samotného vzhledu s Jaromírem Soukupem, který se stal jinak sám terčem aktérů, si rovněž nelze nevšimnout. Ač zřejmě dílem nechtěného jde o další příspěvek do této sebeparodie ČT.


    A poslední třešničkou na dortu, nebo definitivní ránou na komoru na závěr pořadu o „vyvracení dezinformací a fake news“, bylo úsměvné vyústění na závěr, kdy moderátor Tomáš Měcháček jako Deus ex machina vybere vítěze sám: „Jsme na konci a můžeme si říct, jak to dnes dopadlo a kdo je vítěz. Já myslím, že jste dnes byli v odhalování dezinformací hodně vyrovnaní, hodně. Ale za mě byla úspěšnější Halina s Markem.“


    Na závěr dle mého trefné zamyšlení prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka: „U tohoto pořadu mám dvě teorie, do vysílání ČT se prolomili tvůrci České sody, druhá je, že scénář přišel z Moskvy. Takhle zdiskreditovat boj s dezinformacemi, to se jen tak někomu nepodaří. Po tomto pořadu bude jakýkoli boj proti dezinformacím těžký.“






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑