• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Europoslanec Michal Šimečka: Kvůli naší neschopnosti by se projekt evropské prokuratury mohl dostat do skluzu

    22-9-2019 Sputnik CZ 45 485 slov zprávy
     

    Ve čtvrtek 19. září členské země EU v neformálním hlasování ve většině podpořily návrh, aby byla na místo nové hlavní evropské prokurátorky dosazena Rumunka Laura Kövesiová, tedy bývalá rumunská šéfka protikorupčního úřadu.  Její jmenování ještě musí odsouhlasit Evropský parlament, ale to už je spíše jen formalita.



    Nicméně, k tomu, aby Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) začat fungovat už na podzim roku 2020, musí být nejprve jmenováno 22 prokurátorů a prokurátorek, kteří budou tvořit kolégium se sídlem v Lucembursku, tedy po jednom z každého státu. Slovenská republika má ale s výběrem třetího kandidáta potíže.


    „Slovensko ani po několika výběrových řízeních nedokázalo nominovat tři kandidáty. Mezinárodní expertní komise tak u nás nemá z čeho vybírat. Je tak možné, že budeme poslední a dokonce hrozí, že se kvůli naší neschopnosti dostane do skluzu celý projekt,“ uvedl na sociální síti europoslanec za Progresivní Slovensko Michal Šimečka.


    Šimečka zároveň ohodnotil zvolení Kövesiové na pozici vedoucí evropské prokuratury: „Jako šéfka protikorupční jednotky neuhnula ani nejmocnějším politikům ve své rodné zemi a několik z nich usvědčila z korupce. Nyní stojí před velkou výzvou: postavit a vést nový úřad, který bude dohlížet na vyšetřování daňových a dotačních podvodů ve 22 zemích Evropské unie, včetně Slovenska. Neumím si představit vhodnější kandidátku, ani lepší signál, že to EU s bojem proti korupci myslí vážně.“



    Podobně ohodnotil situaci také portál euractiv.sk: „Podle neoficiálních informací z prostředí evropských institucí, i názorů expertů, je to vážný problém. Zpoždění s výběrem třech vhodných kandidátů brzdí spuštění Evropské prokuratury.“


    Je tedy známo, že je Slovensko mezi čtyřmi posledními zeměmi, které ještě nenavrhly tři kandidáty. Podle neoficiálních informací ale zbylé tři země tuto věc brzy uzavřou, a tak Slovensko zůstane na podzim poslední zemí.


    Generální prokuratura SR nevidí problém


    Uvádí se, že výběr kandidátů má na starosti Generální prokuratura SR. Ta v tom problém nevidí. Podle jejího stanoviska vyvíjí Slovenská republika „mimořádné úsilí, aby splnila svůj úkol a nabídla kvalitní kandidáty na funkci evropského prokurátora za Slovenskou republiku v Evropské prokuratuře“.


    Generální prokuratura přiznává, že zákon stanovuje přísnější podmínky, odůvodňuje to však snahou vybrat co nejlepší kandidáty. „Slovenská republika si uvědomuje význam funkce evropského prokurátora, proto pro výběr kandidátů určila přísná kritéria,“ uvedla GP ve svém stanovisku. „Generální prokuratura SR udělá vše proto, aby ve stanoveném termínu nabídla tři uchazeče,“ dodala.



    Evropská prokuratura


    Dosud se do iniciativy EPPO zapojilo 22 z 28 členských států EU. Pět zemí (Dánsko, Irsko, Maďarsko, Polsko a Švédsko) se bude moci k EPPO připojit kdykoliv v budoucnosti. Šestou nezapojenou krajinou je Velká Británie, která se chystá opustit EU. Sídlo EPPO bude v Lucemburku, přičemž nová instituce by měla od října 2020 vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody s daní z přidané hodnoty (DPH) či financování mezinárodního terorismu. EPPO doplní práci Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) a Agentury EU pro soudní spolupráci (Eurojust), které nemají pravomoci k vyšetřování nebo stíhání jednotlivých případů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑