• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Výročí 17. listopadu se blíží: Bašta varuje před permanentní barevnou revolucí

    22-9-2019 Sputnik CZ 54 582 slov zprávy
     

    Podle Bašty k nejviditelnějším rysům současné doby patří snaha „vylepšit“ parlamentní demokracii s jejími institucemi a zákony něčím jiným.


    „Asi nejpříhodnější termín, který mě napadl, je permanentní barevná revoluce vyznačující se opakovanými demonstracemi, které mají korigovat výsledky voleb. Politický systém zastupitelské demokracie s politickými stranami, volebními programy, volbami a politiky, kteří jsou v nich voleni, se náhle stává téměř nicotným ve srovnání s davy lidí, kteří proti němu přišli demonstrovat,“ uvedl.


    Zároveň zdůraznil, že je to tak alespoň podle názoru svolavatelů těch shromáždění, kteří znají recept na všechny neduhy společnosti.


    „Stačí se sejít a vykřikovat ta správná hesla, křepčit na pódiu ve žluté košili a hnědých kalhotách. Ve jménu demokracie trhat listy z Ústavy České republiky. A naše země se pak stane lepší a demokratičtější. Dokonce milionkrát demokratičtější,“ napsal.


    Bašta se také přiznal, že je na rozpacích, nakolik má v českém prostředí brát vážně podobné jevy jako je pětiletá snaha o barevnou revoluci nebo školní stávky proti klimatickým změnám. Na jedné straně je lze považovat za důkaz toho, že se v Česku opravdu žije v demokracii, na té druhé nelze ovšem přehlédnout prvky nenávisti vskutku přísudečné, které z pódia zaznívají. „Politika prosazovaná osobními útoky charakterizovala ve druhé polovině dvacátých let minulého století nástup nacismu a fašismu,“ míní.


    „Následující dva měsíce do třicátého výročí 17. listopadu 1989 budou příležitostí pro organizátory demonstrací a jejich sponzory vyzkoušet, zda česká společnost je již natolik rozdělená, aby bylo možné vyvolat vážnou politickou nebo ústavní krizi. Zdá se mi, že ani pět let neúspěšných pokusů je od toho neodradilo. V dobách konjuktury bývá takové snažení obvykle marné. Proto si myslím, že ani oslavy třicátého výročí v režii České televize a Milionu chvilek současné vládní koalici nijak neublíží. Ani v případě, že aktivista Minář bude na pódiu trhat listy z Trestního řádu a Trestního zákoníku,“ upozornil Bašta.


    Poukázal však na to, že mnohem nebezpečnější situace může nastat, až období prosperity skončí, a přijde krize. Již vzpomenutá historie nástupu totalitních hnutí Čechy poučila, že každá krize přináší možnost úspěchu především pro ty, kdo mají na složité otázky jednoduché a hlasité odpovědi. „Když se politika přestěhuje na ulici, obvykle nechá na dlažbě ležet také moc. Pak záleží na tom, kdo ji první sebere. S tím organizátoři barevných revolucí kalkulují,“ uvedl.


    Bašta: Zastavení trestního stíhání Babiše rozšlapalo veřejnoprávním mediím bábovičku


    Bývalý diplomat Jaroslav Bašta poskytl komentář serveru Prvnízpravy.cz, ve kterém se vyslovil ke kauze Čapí hnízdo. Podle Bašty jde o politicky motivované stíhání premiéra. Svědčí o tom reakce médií hlavního proudu, včetně těch veřejnoprávních.


    „Mediální bouře, která se vzápětí rozpoutala, nemůže nechat nikoho na pochybách, že kauza dotací z roku 2008 vyšetřovaná jako podvod na základě anonymního udání od prosince 2015 evidentně spadá do kategorie politicky motivované zástupné trestní stíhání,“ míní bývalý diplomat.


    Dále jako důkaz tohoto tvrzení připomněl chronologii vývoje událostí. Uvedl, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch již v roce 2018 část obviněných zprostil trestního stíhání a přikázal policii doplnit dokazování. Varoval, že v případě, že se to nezdaří, bude muset trestní kauzu ukončit odložením. V pátek 30. srpna tak svým konečným rozhodnutím učinil. Zároveň s ním seznámil městského státního zástupce Martina Erazima a ponechal mu ho k prostudování. Krátce poté došlo k řízenému úniku informací do Deníku N.


    Jaroslav Bašta upozorňuje na to, že málokdo z novinářů měl zájem o vyšetření řízeného úniku informací do Deníku N, „přestože tento krok velmi zpochybnil nezávislost a nezaujatost české (či spíše pražské) justice“.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑