• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americká koalice na Blízkém východě nabírá na síle. Názory odborníků

    21-9-2019 Sputnik CZ 82 497 slov zprávy
     

    Co ovlivnilo rozhodnutí těchto zemí? Proč se všichni tak svorně ke koalici připojili? Komu a jaké výhody vytvoření koalice slibuje?


    Saúdský kontraadmirál ve výslužbě Shami Muhammed al Thahiri v rozhovoru pro Sputnik řekl toto: „Saúdská Arábie se připojuje ke koalici pro ochranu komerčních lodí a pro zajištění bezpečné mořeplavby. To je v zájmu světového mořského obchodu a účastnických zemí koalice.“


    „Perský záliv a Hormuzský průliv se nemohou využívat pro vojenské účely, mají příliš velký význam pro světovou mořeplavbu. Íránské hrozby uzavřít tyto koridory se dají hodnotit jako teroristické činy zaměřené nejen proti Saúdské Arábii a zemím regionu, ale i proti celému světu,“ dodal.


    „Saúdská Arábie může přispět značným podílem ke společné věci zajištění bezpečnosti. Má velké loďstvo a největší vojensko-námořní základnu ze všech zemí Perského zálivu: základna krále Abdela Azíze (The King Abdel Aziz Naval Base – KANB). Jiní účastníci koalice mohou využít velkého potenciálu této základy poté, co dostanou povolení Saúdské Arábie,“ řekl saúdský kontraadmirál ve výslužbě Shami Muhammed al Thahiri.


    Válka s Íránem nebude


    „Akce Íránu nemohou vyprovokovat napětí v tomto regionu. Ať podniká Teherán cokoli, SAE a jiné země regionu se samy rozhodnou, jak mají na to reagovat,“ řekl politik ze SAE Abdel Khaliq Abdallah v rozhovoru pro Sputnik. „Emiráty a země zálivu mají vojenský potenciál dostatečný na tom, aby zajistili bezpečnost svého obchodního loďstva.“



    Koalice nebude využita k útoku na Írán, domnívá se také profesor Petrohradské státní univerzity Alexandr Kubyškin.


    „Trump zjevně nechce válku s Íránem, otálí a omezuje se na sankce. Před několika dny prohlásil, že nechce válku s Íránem. Jiná věc je Kongres, v němž je nyní velmi silné protiíránské lobby, jsou to jak demokraté, tak i konzervativní republikáni. Kritizují Trumpa za příliš shovívavý postoj k Íránu a Severní Koreji.


    Írán disponuje důležitými vojenskými zdroji: raketami středního doletu, a tak dále, aby zaútočil na dvě americké základny v regionu. A Írán o tom varoval. Američané se samozřejmě obávají velkého konfliktu, jehož následky jsou nepředvídatelné. Stále si ještě pamatují revoluci v Íránu, kdy administrativa prezidenta Cartera utrpěla fiasko. Do jisté míry tento syndrom neúspěchu pronásleduje část amerického establishmentu.


    Situace je samozřejmě napjatá a uměle se rozehřívá. Vyvíjí se nátlak na Saúdskou Arábii, která neuznala, že zaútočil Írán, probíhá vyšetřování. Americká komise ale řekla, že útok byl nikoli z jihu, ale odněkud ze severu, pravděpodobně z Íránu. Írán chtějí přitlačit ke zdi. Brání tomu Rusko a Francie. Zatím je situace znepokojivě nejistá, v nejbližších několika dnech se to má nějak vyjasnit. Velmi mnoho bude záležet na vyšetřování komise OSN,“ řekl Alexandr Kubyškin v rozhovoru pro Sputnik.


    Koalice je výhodná pro Saúdskou Arábii


    „Vytvoření koalice je nejvýhodnější pro Saúdskou Arábii,“ řekl docent departamentu politologie Finanční univerzity při vládě RF Gevorg Mirzajan v interview pro Sputnik. „Zapojují do svého konfliktu s Íránem i jiné země, dokonce i ty, které se nacházejí daleko od regionu. USA nepotřebují přímý konflikt s Íránem, zejména před volební kampaní Donalda Trumpa.“


    „Země těžící ropu se ke koalici připojily především kvůli své závislosti na exportu ropy. Chápeme však, že tato struktura se bude užívat také pro zadržování Íránu, na čemž mají zvláštní zájem Saúdské království a Emiráty.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑