• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ukrajina se odmítla zúčastnit zasedání PACE

    21-9-2019 Sputnik CZ 58 384 slov zprávy
     

    „Ukrajina nemá jinou možnost reagovat na porušování vlastních zásad touto organizací a čelit otevřenému přehlížení zájmů, Ukrajina se zatím zdrží účasti delegace na dalším zasedání,“ je uvedeno v prohlášení.


    Podle Jaremka bylo rozhodnutí podporováno většinou parlamentních frakcí.



    České ministerstvo zahraničí okomentovalo návrat ruské delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy


    Ministerstvo zahraničních věcí České republiky na svých webových stránkách zveřejnilo oficiální stanovisko ve věci návratu ruské delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE).


    PACE přijalo usnesení, v němž potvrdilo pravomoc ruské delegace v plném rozsahu. V tomto kroku české ministerstvo zahraničí vidí „snahu tohoto orgánu o pokračování dialogu a udržení ochrany lidských práv obyvatel Ruské federace do budoucna“.


    „Smyslem tohoto rozhodnutí je přispět k jejich efektivnímu přístupu k lidskoprávním mechanismům Rady Evropy, a zejména k Evropskému soudu pro lidská práva,“ uvádí se v oficiálním prohlášení.


    Česká republika, stejně jako dalších 46 států, podpořila návrat hlasovacího práva Rusku v Radě Evropy.


    „Rezoluce PACE v žádném případě nic nemění na trvalé pozici české vlády k ruské anexi Krymu. ČR ji i nadále považuje za hrubé porušení mezinárodního práva,“ dodali na ministerstvu zahraničí.


    Návrat Ruska do PACE


    Již dříve Parlamentní shromáždění Rady Evropy přijalo usnesení, v němž potvrdilo pravomoc ruské delegace v plném rozsahu. V přijatém dokumentu se uvádí, že PACE „vyzývá Moskvu, aby realizovala všechna doporučení, která jsou obsažena v usneseních z roku 1990 (2014), 2034 (2015) a 2063 (2015)“.


    V usnesení se také uvádí, že „by se ruská delegace měla bez dalšího odkladu vrátit ke spolupráci s Monitorovacím výborem a všemi ostatními výbory shromáždění, a zahájit konstruktivní dialog o plnění svých povinností“.


    Shromáždění očekává, že bude tento jasný návrh na dialog vzájemný a povede ke konkrétním výsledkům. Dokument dále vyzývá Monitorovací výbor, aby co nejdříve předložil zprávu o plnění závazků ze strany Ruska, nejpozději však do zasedání v dubnu roku 2020.


    V dubnu 2014 byla ruská delegace zbavena hlasovacího práva v Radě Evropy kvůli událostem na Ukrajině a znovusjednocení Krymu s Ruskem. V roce 2015 PACE dvakrát zvažovalo otázku obnovení pravomocí ruské delegace, ale nakonec pouze zpřísnilo sankce. V reakci na to delegace Ruské federace prohlásila, že za těchto podmínek odmítá pracovat, a tak v letech 2016–2018 nezaslala žádost o potvrzení svých pravomocí z důvodu protiruských nálad ve Štrasburku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑