• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sopka na Kurilských ostrovech způsobila v Česku podivuhodný jev

    19-9-2019 Sputnik CZ 95 309 slov zprávy
     

    Podle Horálka souvisí tento jev s prachem ze sopky na Kurilských ostrovech a erupcí dalších vulkánů. Světlo paprsků se totiž opírá o sopečný prach, který rozptylem světla zvýrazňuje jejich záři.


    „Tyto syté odstíny v obloze na skloncích dne a noci mají poněkud více zajímavý původ, než by se mohlo běžně zdát. Stojí za nimi prach ze sopky na Kurilských ostrovech, který se větrnými poryvy neustále rozmělňuje vysoko v atmosféře nad severní zemskou polokoulí,“ vysvětlil na astronomickém webu.


    Spojitost s výbuchem sopky


    Horálek vysvětlil, že prach má spojitost se sopkou Raikoke na Kurilských ostrovech. „Silnou sérii erupcí, které vyvrcholily 22. června 2019 ve čtyři hodiny tamního času, se do vzduchu dostalo několik milionů tun sopečného popela včetně oxidu síry. Sopečný oblak se díky opravdu velkému uvolnění energie dosápal do výšky nad 17 kilometrů nad zemí a začal putovat východním až severovýchodním směrem. O rozptyl prachu se pak postaraly větrné poryvy ve vrchní troposféře a stratosféře, kde se prach rozkládá doposud,“ napsal astronom a fotograf.



    Tyto velmi fotogenické barevné soumraky nejsou vidět jen v Česku, ale po celém světě. Dokonce samotný výbuch sopky byl zaznamenán i z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS. Nutno podotknout, že kromě romantické podoby oblohy, může v souvislosti s vulkanickým prachem docházet i k poškození leteckých motorů a může dojít i k ochromení letecké dopravy.


    Sopka Raikoke se probudila


    Sopka Raikoke na Kurilských ostrovech se probudila po téměř stoleté nečinnosti, sdělila Sputniku Marina Chibisova, vedoucí výzkumná pracovnice laboratoře vulkanologie a sopečného nebezpečí Ústavu mořské geologie a geofyziky Ruské akademie věd. Stalo se tak v polovině června tohoto roku.


    Poznamenala, že poslední velká erupce sopky Raikoke byla zaznamenána v roce 1924. Raikoke se nachází asi 20 kilometrů od ostrova Matua, který není obýván kvůli nedostatku vody. V historii byla zaznamenáná jedna katastrofická erupce z roku 1778, kdy explodovala třetina sopečného kuželu a došlo k prohloubení kráteru. Tato skutečnost změnila výrazně konfiguraci ostrova.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑