• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč Washington musí ve skutečnosti z útoku na Saúdskou Arábii vinit Írán

    18-9-2019 Svobodné Noviny 66 980 slov zprávy
     

    Devastující útok na ropný průmysl Saúdské Arábie vedl k návalu obvinění ze strany amerických činitelů obviňujících Írán.  Důvod je proto zcela jednoduchý: velkolepé selhání Washingtonu při ochraně svého saúdského spojence.


    Trumpova vláda musí obětovat Írán kvůli poslednímu vojenskému útoku na Saúdskou Arábii, protože uznat, že houthijští povstalci byli schopni provést tak odvážný útok na srdce ropného království, by bylo přiznáním americké neschopnosti.


    Saúdská Arábie utratila v posledních letech miliardy dolarů za nákup amerických protiraketových obranných systémů Patriot a údajně za nejmodernější radarové technologie od Pentagonu. Pokud jemenští povstalci dokážou letěn nad územím Saúdské Arábie bojovými bezpilotními letouny a vyřadit zařízení na výrobu ropných produktů saúdského království, mělo by to být pro jejich americké „ochránce“ obrovskou ostudou.



    Americká obrana Saúdské Arábie je zárodkem jejich historického vztahu. Vývozy saúdské ropy nominované v dolarech za obchod – největší na světě – jsou životně důležité pro udržení petrodolarového globálního trhu, což je zase klíčové pro americkou ekonomickou moc. Na oplátku jsou USA povinny být ochráncem saúdské monarchie, která přichází s lukrativní přidanou výhodou prodeje zbraní království v hodnotě několika miliard dolarů každý rok.


    Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru má Saúdská Arábie třetí největší vojenský rozpočet na světě za USA a Čínou. S ročními výdaji kolem 68 miliard USD je světovou jedničkou v procentech hrubého domácího produktu (8,8%). Většina saúdských zbraní pochází ze Spojených států, přičemž zejména raketové systémy Patriot jsou nedávnou položkou za vysoké náklady.


    Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru má Saúdská Arábie třetí největší vojenský rozpočet na světě za USA a Čínou. S ročními výdaji kolem 68 miliard USD je světovou jedničkou v procentech hrubého domácího produktu (8,8%). Většina saúdských zbraní pochází ze Spojených států, přičemž zejména raketové systémy Patriot jsou nedávnou vysoce nákladnou položkou.


    Přesto, navzdory své finanční velkorysosti a nejlepší americké vojenské technologii bylo ropné království právě svědkem potenciálně ochromující vlny leteckých útoků na svůj životně důležitý ropný průmysl. Produkce saúdské ropy v jejím rafinérském komplexu v Abqaiqe, 330 km východně od hlavního města Rijád, klesla o 50 procent poté, co byla pohlcena plameny po leteckých úderech. Jeden z největších saúdských ropných polí v Khuraisu, také ve východní provincii, byl také částečně uzavřen.


    Existují důvěryhodné zprávy, že škoda je mnohem závažnější, než připouštějí saúdští úředníci. Oprava těchto klíčových průmyslových míst může trvat týdny.


    Americký ministr zahraničí Mike Pompeo to pochopila napůl správně, když prohlásil: „Írán zahájil bezprecedentní útok na světové dodávky energie“.


    Ano, je to bezprecedentní. Pompeo a další američtí činitelé se však pravděpodobně dopustili chybného obviňování Íránu.


    Někteří úředníci Trumpovy administrativy řekli americkým sdělovacím prostředkům, že za obří ohnivé koule nad saúdskými ropnými zařízeními jsou zodpovědné „řízené střely“. Jeden byl citován anonymně, když řekl: „Není pochyb o tom, že za to je odpovědný Írán… není úniku. Neexistuje žádný jiný kandidát.“


    Ve spěšné snaze zdůvodnit obvinění proti Íránu byly zveřejněny satelitní snímky, které ukazují, co se zdá být následkem leteckého útoku na rafinérský komplex Abqaiq. Američtí představitelé tvrdí, že umístění explozí naznačuje, že zbraně nepocházejí z Jemenu z jihu, ale z Íránu nebo Iráku.


    Dokonce i běžně poslušný deník New York Times vyjádřili pochybnosti o tomto tvrzení a ve své zprávě uvedl: „Satelitní fotografie zveřejněné v neděli se nezdály být tak zřetelné, jak uváděli úředníci, na některých je vidět škod na západní straně zařízení, ne ze směru Íránu nebo Iráku.“


    Obvinění Pompea a dalších jsou jen spekulace namísto odůvodněných tvrzení.


    Je pozoruhodné, že prezident Donald Trump upustil od otevřeného obvinění Íránu jménem, poukazoval pouze na tuto možnost. Pokud je Pompeo tak neoblomný v prstokladu proti Íránu, proč Trump ne? Prezident také uvedl, že „čeká na ověření“ ze Saúdské Arábie o tom, o kom věří, že stojí za útokem. Znovu, pokud američtí činitelé výslovně obviňují Írán, proč Trump říká, že chce od Saúdů „ověření“?


    Írán okamžitě odmítl toto obvinění a uvedl, že prohlášení Pompeo je „slepé“ a rovná se zahájení konfliktu.


    Irácký premiér Adel Abdul Mahdi rovněž odmítl tvrzení, že pro-íránští šíitští militanti mohli pro zahájení leteckých úderů využít území jeho země.


    Houthijští povstalci v Jemenu vydali jednoznačná prohlášení, v němž tvrdí, že jsou zodpovědní za nálety na saúdská ropná zařízení. Konkrétně se údajně jednalo o drony, ne rakety, a s podrobnostmi dodal, že bylo nasazeno 10 bezpilotních vzdušných letounů (UAV).


    Pozoruhodné je také, že většina amerických médií zpočátku oznámila, že útoky byly provedeny za pomocí dronů, které vzlétly z Jemenu. Deník Associated Press informoval o úrovni sofistikovanosti při útocích, kdy byly drony nejprve použity k deaktivaci radarových systémů USA Patriot a jiné provedly letecké údery.


    Zdá se tedy, že američtí činitelé se pokouší tento příběh změnit tím, že obviní Írán. Je to bezohledné obětování, protože logický důsledek by mohl vyvolat vojenský útok proti Íránu, přičemž Teherán varoval, že je připraven na válku.


    Důvodem obviňování Íránu je to, že jemenští rebelové (které Írán politicky podporuje) prostě nejsou schopni používat drony s tak dramatickým úspěchem proti saúdskému ropnému průmyslu. Pachatelem musí být tedy Írán, a tak to prostě musí být. Toto je pokračování údajné sabotáže ze strany Íránu proti ropným tankerům v Perském zálivu počátkem tohoto léta.


    Časová osa však ukazuje, že tito rebelové jsou více než schopni vypustit stále silnější balistické rakety a hlouběji pronikající drony na saúdské území. Povstalci používají drony od začátku války, kterou koalice Saúdské Arábie podporovaná USA zahájila v jižní arabské zemi v březnu 2015.


    Během posledních čtyř let se letecká palebná síla Hútiů postupně zlepšovala. Saudové již dříve s americkými obrannými systémy dokázali zachytit drony a rakety z Jemenu. Během posledního roku však vzbouřenci zvýšili svou úspěšnost při zasahování cílů na saúdské půdě, včetně hlavního města Rijádu.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑