• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nový velvyslanec Srbska v Moskvě Miroslav Lazanski: Srby ne bezdůvodně učí, jak zacházet se S-400

    17-9-2019 Sputnik CZ 94 414 slov zprávy
     

    V Astrachani probíhají první společná cvičení sil protivzdušné obrany Ruska a Srbska, kterých se účastní letecké a protiraketové jednotky a radiotechnické služby. Zástupci Ozbrojených sil Srbska se učí pracovat s komplexy S-400 a raketovými systémy země-vzduch Pancir-C.


    Podle slov Lazanského pro něho nebyl Pancir překvapením, na rozdíl od poskytnutí Srbům přístupu k S-400.


    „Když jste pozorně sledovali poslední schůzku prezidentů Putina a Vučiće (pozn. v dubnu v Pekingu), mohli jste vidět, jak se na sebe podívali, když přišla řeč na dodávky ruských zbraní do Srbska, a vyvodit závěr, že se za tím může skrývat něco velkého, o čem nechtěli tehdy promluvit. Na S-400 se mohli učit také představitelé jiných zemí, k nimž má Rusko zvláštní důvěru, a také na komerčním základě, i Turci. To je znak velké důvěry Ruska k Srbsku a další důkaz dobrých vztahů mezi oběma zeměmi,“ řekl nový srbský velvyslanec v Moskvě ve svém komentáři pro Sputnik.



    Rusko vítězí kvalitativně


    Lazanski připomíná, že před cvičením v Astrachani se účastnilo Srbsko taktických cvičení s bojovým startem s jednotkami Západního vojenského okruhu Ozbrojených sil RF. Dodává, že představitelé Srbska se na cvičení vydali a vrátili se po něm v ruských letadlech. Podle slov bývalého vojenského odborníka Sputniku se Srbsko účastní více společných cvičení s NATO než s Ruskem, je třeba ale brát v úvahu kvalitativní charakteristiky těchto cvičení.


    „Mluvíme-li o dvoustranných vztazích, nacvičujeme s Bulhary odpálení raket systémů protivzdušné obrany na polygonu Šabla, protože v Srbsku takový polygon není. S Rumuny spolupracujeme na všemožných leteckých cvičeních pro kontrolu vzdušného prostoru a také nacvičujeme spolu s Maďary záchranu lidí při živelných pohromách. S Američany však nacvičujeme výhradně mírové mise. Tedy z hlediska kvalitativního je vojenská spolupráce s Ruskem mnohem intenzivnější než s NATO, protože s Ruskem nacvičujeme skutečné bojové operace,“ podotýká Lazanski. Nový velvyslanec Srbska v Moskvě připomíná, že kromě aktivní vojenské spolupráce s Ruskem má jeho země pevné vojenské styky s Čínou.


    „Neměli bychom zapomínat na to, že Čína darovala Srbsku 60 kompletů vojenského ženijního zařízení a také velké množství sanitek a gumové čluny pro říční loďstvo,“ říká Lazanski.



    Západ si nenechá nic ujít


    Zdroj Sputniku si myslí, že kvůli přátelským vztahům s Ruskem a Čínou může Srbsko narazit na protesty a nátlak ze strany západních politiků, jak však zdůrazňuje, má Srbsko výborné ospravedlnění: Srbsko je země vojensky neutrální, potřebuje adekvátní ochranu a může kupovat zbraně, od koho chce. Podle jeho slov zůstává Srbsko i nadále vojensky nejsilnější zemí bývalé Jugoslávie, nemůže se ale vyrovnat Rumunsku, které je silnější také ekonomicky.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑