• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Šokující – za války Ruska a USA dají Evropané přednost neutralitě!

    16-9-2019 AC24 197 462 slov zprávy
     

    Podle průzkumu navíc dva členové NATO - Řecko a Slovensko - podle Stars and Stripes s větší pravděpodobností přijdou na pomoc Moskvě než jejich spojencům v alianci.

    Průzkum provedený Evropskou radou pro zahraniční vztahy ve 14 státech EU se zabýval řadou otázek - od obchodu a změny klimatu po výdaje na obranu. Evropská rada pro zahraniční vztahy pověřila YouGov, aby provedl průzkum, v němž bylo osloveno více než 60 000 lidí v celé Evropě. Na otázku, která strana by měla být podporována v případě americko-ruské války, většina ve všech zemích, kromě jedné, uvedla, že by bylo nejlepší nepodporovat ani jednu stranu, tvrdí publikace.

    Polsko bylo jedinou zemí, kde si neutralitu zvolila menšina (45%) v případě hypotetického konfliktu mezi Washingtonem a Moskvou. Třetina Poláků uvedla, že podpoří Ameriku, a pouze 6% - Rusko.

    Řecko a Slovensko silně podpořily neutralitu - 81%, respektive 65%. Ale i přesto, že obě země jsou členy NATO, respondenti projevili více podpory Rusku než USA, upozorňuje publikace.

    Na Slovensku 20% uvedlo, že se postaví na stranu Moskvy v hypotetickém konfliktu a pouze 6% je připraveno pomoci Washingtonu. V Řecku mělo Rusko mírně vyšší podporu než USA - 7% oproti 5%.

    V Německu, kde je rozmístěno asi 30 000 amerických vojáků, 70% lidí hlasovalo pro neutralitu, 12% by podpořilo USA a 7% podpořilo Rusko, zdůrazňuje článek.

    Podle publikace byly podobné výsledky získány, když byli Evropané dotázáni na možný konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. Odpověď „neutralita“ vedla s velkým odstupem.

    „Tato studie odhaluje zásadní posun v názorech Evropanů na svět,“ shrnuje Evropská rada pro zahraniční vztahy.

    Studie byla provedena v období napětí mezi Washingtonem a jeho dlouhodobými spojenci v Evropě, kde je americký prezident velmi nepopupulární. „Zdá se, že evropští voliči chtějí, aby se EU stala silným, nezávislým aktérem pomocí nekonfrontační strategie. V konfliktech mezi USA a Čínou nebo Ruskem mají jasnou preferenci, aby EU zůstala neutrální a usilovala o střední cestu mezi konkurenčními velmocemi,“ uvedli autoři studie.

    Ať už je to jakkoli, průzkum, zejména reakce na potenciální rusko-americký konflikt, byl pro některé analytiky naprostým překvapením. Zástupce Kielské univerzity v Německu Marcel Dirsus označil výsledky studie za „ohromující“.

    „Po desetiletích, během nichž Spojené státy bránily miliony Evropanů před Sovětským svazem a Ruskem, chce velká většina Evropanů zůstat neutrálními v potenciálním americko-ruském konfliktu," nechápe Diersus.

    „To je příšerné," rozhořčila se Constanz Stelzenmüllerová, expertka na Německo ve washingtonském Brookingském institutu.

    Ačkoliv jsou výsledky průzkumu opravdu „ohromující“, je zde i možná další příčina tohoto názorového posunu Evropanů, o které se nikdo nezmiňuje. A to, že reakce obyvatel Starého kontinentu bere v úvahu (ať už intuitivně nebo vědomě), že konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy se může odehrát právě na území Evropy s naprosto destruktivním, a při použití jaderných zbraní pak naprosto likvidačním výsledkem. Tak jako předchozí dva světové konflikty, které z ní udělaly pouze kontinent trosek.

    Zdroj: stripes.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑