• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Ropa za 100 dolarů a benzín za 40 korun.“ Český ekonom bije na poplach kvůli útokům v Saúdské Arábii

    15-9-2019 Sputnik CZ 57 714 slov zprávy
     

    Sobotní incident není prvním útokem na ropnou infrastrukturu v regionu. Již dříve došlo v Perském zálivu k zasažení několika ropných tankerů minami. Odborníci po celém světě se však obávají, že útok na ropná zařízení Abkajk a Churajs saúdské společnosti Saudi Aramco na východě země může zahýbat ropným trhem.



    Podle různých odhadů expertů se ceny ropy mohou po otevření trhů v pondělí vyšplhat o pět až deset dolarů. Hlavní ekonom společnosti CZECH FUND Lukáš Kovanda ale tvrdí, že ceny mohou jít mnohem výš.

    „V krajním případě déletrvajícího, měsíčního výpadku by ropa mohla zdražit ze současné úrovně kolem 60 dolarů za barel až nad 100 dolarů za barel. Pokud se však poškozená ropná zařízení podaří plně zprovoznit dříve, cena ropy stoupne spíše maximálně jen v rozsahu nižších desítek dolarů a psychologickou úroveň jednoho sta dolarů nepřekročí,” upozorňuje Kovanda.



    Záleží na rozsahu škod



    Ekonom upozorňuje, že podobný útok zažila Saúdská Arábie poprvé od první války v Zálivu. Produkce země se po útoku propadla o 5,7 milionu barelů ropy denně, což představuje zhruba polovinu těžby země a více než pět procent globálních dodávek ropy. Proto v neděli, kdy jsou burzy v regionu otevřené, akciové trhy království a dalších arabských zemí citelně propadly.

    „Svět se musí připravit na citelný nárůst cen ropy, který nakonec může zdražit také benzín a naftu u českých čerpacích stanic,“ konstatuje Kovanda.


    Benzin a nafta by mohly do konce září zdražit více než o dvě koruny za litr a dosáhnout rekordních ukazatelů z roku 2012, kdy benzin stál 38,50 korun za litr. Dnes se cena benzinu pohybuje kolem 32,50 korun za litr a nafty 32,90 korun za litr.


    Vše  bude podle něj ale záležet na tom, jak rychle dokáže Saúdská Arábie obnovit produkci ropy. Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir uvedl, že podrobné informace o rozsahu škod budou známy do 48 hodin.


    Agentura Bloomberg s odkazem na své zdroje tvrdí, že společnosti Aramco bude trvat týdny, než dostane těžbu ropy na normální úroveň. Dodává však, že „podstatně obnovit těžbu ropy může během několika dnů“.



    Nouzové zásoby pomohou



    Ve svém prohlášení Mezinárodní energetická agentura (IEA) v sobotu uvedla, že se neobává výrazných dopadů na světový trh díky dostatečným komerčním zásobám ropy. Podle stanov IEA všech 28 členů má mít nouzové zásoby na úrovni 90 dnů průměrného importu z předešlého roku. Česká Správa hmotných rezerv má podle oficiálních informací zásoby pohonných hmot přibližně na 83 dní fungování státu.

    Spojené státy již oznámily, že jsou připraveny v případě nutnosti uvolnit nouzové zásoby ropy. Tím by mohly vyvážit výpadek na světovém ropném trhu. Americké strategické ropné zásoby podle oficiálních informací dosahovaly v červnu 664,8 milionu barelů. Dnes by měly být podle agentury AP na úrovni 630 milionů barelů, což odpovídá 110 dnům kapacit, které byly vyřazeny v Saúdské Arábii.


    Podle mluvčí amerického ministerstva energetiky Shaylyn Hynesové je Washington připraven koordinovat svou činnost s IEA v případě přijetí kolektivních globálních akcí.




    Své vlastní strategické zásoby ropy má i Saúdská Arábie. Ty dosahují zhruba 188 milionů barelů, neboli 37 dnů produkčních kapacit Abkajku.

    Strategické zásoby ropy má i Čína, která je největším dovozcem ropy. Ta však průběžně nezveřejňuje objem těchto rezerv. Poslední oficiální informace pocházejí z prosince 2017 a dosahovaly 276,56 milionu barelů ropy, což odpovídá zhruba 33 dnům tehdejšího objemu importu. Peking je má v plánu navýšit na 90 dnů importu kolem roku 2020.


    Na konci týdne ropa třídy Brent stála 60,21 dolarů za barel a třídy WTI 54,82 dolarů za barel, což je o 1,21 dolaru méně než minulý týden a o 15,28 dolarů méně než ve stejném období loňského roku.



    Útok v Saúdské Arábii



    K útokům na ropná zařízení v Saúdské Arábii došlo v sobotu ráno. Přihlásili se k nim Hútíové, kteří za podpory Íránu bojují proti mezinárodně uznávanému prezidentovi Jemenu Abd Rabú Mansúrovi Hádímu a intervenční koalici pod vedením Saúdské Arábie. K útoku měli použít deset dronů, které odpálily rakety na ropná zařízení.

    Spojené státy však z incidentu obvinily Írán a šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvedl, že neexistují důkazy, že by drony dorazily z Jemenu. Írán veškerá obvinění odmítá.


    Útok může ohrozit schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa a íránského prezidenta Hasana Rúháního během zahájení zasedání Valného shromáždění OSN tento měsíc. Poradkyně Bílého domu Kellyanne Conwayová ale televizi Fox News v neděli uvedla, že ačkoliv útok k případné schůzce nepřispívá, americký prezident Donald Trump o ní ještě nerozhodl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑