• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slováci mají nejdražší alkohol z celé V4. Kde je „pití“ nejdražší v celé EU?

    10-9-2019 Sputnik CZ 61 305 slov zprávy
     

    Eurostat publikoval statistiku, na které jsou znázorněny ceny alkoholu v jednotlivých zemích Evropské unie. Z dat vyplývá, že Slovensko má dražší alkohol než Německo. Země má také nejdražší alkohol ze všech států Visegrádské skupiny.


    Podle mluvčí slovenské hospodářské komory Jany Holéciové, kterou citují slovenská média, je to z toho důvodu, že Slovensko má nejvyšší daň na alkohol.


    „Při našem vstupu EU byla stanovena sazba daně z alkoholu na hodnotu 10,8 euro za litr absolutu. To je přesně dvojnásobek evropské sazby, která je na úrovni 5,4 euro za litr. To je hlavní důvod, proč máme o mnoho dražší lihoviny než okolní země. Z toho důvodu se k nám dovážejí lacinější lihoviny a ke všemu i ve velkém množství. Máme tak velkou konkurenci ze strany okolních zemí, ale i západoevropských zemí – hlavně České republiky, Německa, Rakouska nebo Velké Británie,“ prohlásila Holéciová s tím, že sazbu daně se dodnes nepodařilo snížit.



    Z grafu, který byl publikován Eurostatem, vyplývá, že nejlacinější alkohol mají v Bulharsku a Rumunsku. Nejdražší alkoholické nápoje se prodávají ve Finsku, na druhém místě je Irsko, na třetím Švédsko.


    Česká republika má čtvrtý nejlevnější alkohol z celé EU. Slovensko se svojí cenou alkoholu předběhlo i Španělsko a Německo.


    Evropské země s největší spotřebou alkoholu


    Světová zdravotnická organizace na začátku měsíce září sestavila žebříček 30 evropských zemí z hlediska spotřeby čistého alkoholu na osobu.


    Podle zveřejněných údajů zaujímá první místo Litva, kde se pije 15 litrů čistého alkoholu na osobu.


    Druhé místo obsadila Česká republika, třetí – Německo.


    Průměrný obyvatel Evropské unie spotřebuje více než dvě láhve vína týdně, což je považováno za zdraví škodlivé.


    Navzdory přijetí Evropského akčního plánu na snížení škodlivého užívání alkoholu od roku 2012 do roku 2020 nedochází ke snížení spotřeby alkoholu. Ve zprávě se zdůrazňuje, že v Evropě každý rok zemře více než 290 tisíc lidí z důvodů, které souvisejí s konzumací alkoholu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑