• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ako sa brániť špicľovaniu a cenzúre

    10-9-2019 Zem & Vek 62 529 slov zprávy
     

    Posledné mesiace a roky sa pretrhlo vrece s únikmi informácií o korporátnej špionáži, cenzúre, manipulácii s informáciami a vyhľadávanými výsledkami na internete. Našinec je v týchto otázkach prevažne nevedomý, pretože skutočnými centrami narúšania súkromia a politickej manipulácie sú USA, kde sídlia spoločnosti, ktoré prevádzkujú sociálne médiá aj na Slovensku, a tieto odhalenia spadajú do sféry, o ktorej neinformujú zdroje prekladov zahraničného spravodajstva našich médií hlavného prúdu. Keď o niečom nepíše CNN, Huff Post, Guardian, Reuters alebo iné outlety uzavreté v informačnej bubline, na Slovensku sa to v hlavnom prúde neobjaví. Tak sme sa dostali do situácie, kde sa o týchto kauzách nielenže neinformuje, ale akékoľvek informovanie o nich táto inštitucionálna mašinéria označí za podvrh (aj keď o nich svedčia nevyvrátiteľné dôkazy).


    Tak je to aj s objavmi Projektu Veritas, ktoré – hoci v USA otriasli politickou scénou a dostali sa až do prejavov prezidenta Donalda Trumpa – na Slovensku nie sú známe. Posledné mesiace prišiel tento nezávislý portál s investigatívnymi reportážami a rozhovormi z oblasti veľkej technologickej sféry, ktoré jednoznačne ukazujú, že spoločnosti ako Google (a jeho Pinterest), Facebook (a jeho Instagram) a Twitter vedome aj nevedome manipulujú s používateľmi, špicľujú a cenzurujú. Zároveň predošlé úniky informácií, či už na Projekte Veritas alebo WikiLeaks, ukazujú, že do týchto aktivít sú zapojené aj štátne inštitúcie a politickí činitelia. Aj hodnotitelia pravdivosti faktov, tzv. factcheckerské stránky (ktoré majú pomáhať rozlišovať medzi serióznymi informáciami a podvrhmi) ako je Snopes, majú často preukázateľné prepojenia na strany a záujmové skupiny a vo viacerých prípadoch zavádzali alebo otvorene klamali, vydávajúc svoj názor za objektívne hodnotenie faktov. Všetky tieto skutočnosti je nutné uvedomiť si jednotlivo aj v spojitosti.


    Autor: Tomáš Janco



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.









    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑