• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Neshody ohledně cesty symfoniků do Číny: Čínská ambasáda tvrdí, že cestu odložili sami. Symfonici to ale vyvrací

    9-9-2019 Sputnik CZ 95 579 slov zprávy
     

    Český ministr kultury Lubomír Zaorálek vyjádřil nespokojenost se zrušením několika cest českých souborů do Číny. Na jeho nevoli pak reagovali čínské velvyslanectví. To argumentovalo tím, že konkrétně v případě Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR), došlo k odložení návštěvy Číny na základě vlastního rozhodnutí daného souboru. SOČR měl v zemi vystupovat v průběhu letošního října.


    K věci se vyjádřil ale také mluvčí SOČR Jiří Hošna, který vysvětlil, že důvodem pro zrušení cesty se stala skutečnost, že se od čínské strany nepodařilo získat potřebná povolení. Pokud by jej SOČR získal, pak by turné dle něj proběhlo podle plánu.


    „Je to nesmysl. Turné do Číny SOČR plánoval poměrně dlouhou dobu. Produkci měla na starosti zahraniční agentura, která nám oznámila, že se jí nepodařilo získat od čínské strany potřebná povolení, a proto nám doporučuje turné odložit,“ dodal Hošna.



    ​Nicméně, Čína stále trvá na tom, že šéf orchestru měl velvyslanectví vysvětlil odklad tím, že v následujícím roce bude SOČR moct navštívit větší počet čínských měst.


    Další zrušené turné


    Nejedná se však o první případ, kdy se čínské úřady rozhodly odložit turné souborů. Stejná situace totiž nastala i v případě turné orchestru PKF – Prague Philharmonia.


    Výjimkou však nebyla ani plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta či Guarneri Trio Prague. I v tomto případě byly obě cesty zrušeny.


    K zamítnutí čínského turné se vyjádřil klavírista souboru Guarneri Trio Prague Ivan Klánský, jenž přiznal, že se o tomto řešení dozvěděli z mailové korespondence s jejich agentem. „Napsal nám, že jak jistě víme, je v Číně problém s jménem Praha, a že tudíž nám to turné bylo zamítnuto,“ dodal.


    Pokud jde o Pražákovo kvarteto, koncerty smyčcového souboru čínský partner zrušil s odkazem na tamní úřady, a to i přesto, že hudebníci mají podepsanou smlouvu a v zemi už vystupovali. Věc je ale absurdní. Člen hudebního souboru Josef Klusoň totiž uvedl, že Kvarteto nemá nic společného s Prahou – nosí jméno svého zakladatele Josefa Pražáka.



    Co Číně vadí?


    Důvod, pro Čína ruší turné českých souborů je dle mnohých jednoduchý. Za vším by mělo stát prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Číně by tak měl vadit postoj pražského magistrátu k Tchaj-wanu a Tibetu.


    Zaorálek a nespokojenost se situací


    Český ministr kultury v pondělí jednal s čínským velvyslancem v ČR Čang Ťien-minem. Při té příležitosti se ohradil proti rušení koncertů českých souborů v Číně. Zaorálek je toho názoru, že dané kroky poškozují obraz Číny u české veřejnosti. Doplnil také, že za tyto kroky nese zodpovědnost velvyslanec jako zástupce čínské strany v Česku.


    Na to čínský velvyslanec reagoval následovně: „Doufáme, že česká a čínská strana si půjdou navzájem vstříc a vynaloží společné úsilí pro vytvoření lepší atmosféry pro úzkou mezilidskou a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi.“



    Čang Ťien-min také podotkl, že jeho země odmítá jakékoliv akce, které poškozují její základní zájmy a podkopávají oboustranné přátelství.


    Český ministr se navíc domnívá, že i když v poslední době bylo pro rozvoj bilaterálních vztahů Číny a ČR učiněno hodně, nyní je toto úsilí kroky Číny zpochybňováno. Navíc se obává i další spolupráce v oblasti kultury.


    „Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti,“ míní.


    Závěrem se s nadsázkou podělil o své obavy z toho, že brzy v Číně nebudou moci hrát díla Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany. Důvod? Skladatelé dlouho pobývali v Praze.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑