• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Opozice chce znovu iniciovat schůzi kvůli odvolání premiéra. Není třeba, reaguje Danko

    9-9-2019 Sputnik CZ 75 577 slov zprávy
     

    O možnosti svolat další mimořádnou schůzi informoval portál Hlavné správy.


    „V průběhu dneška dosbíráme podpisy a předáme je na podatelnu,“ upřesnila plány předsedkyně poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. Podle ní se navíc na pondělní mimořádné schůzi prezentovalo minimum koaličních poslanců, ačkoli jich bylo v jednacím sále přítomno dostatek. Poznamenala, že jde o porušení demokratických práv opozice.


    K věci se vyjádřil i předseda SaS Richard Sulík. Ten uvedl, že Pellegrini ukázal svou zbabělost v kauze odvolávání Moniky Jankovské. Zároveň si stojí za tím, že Pellegrini jako premiér by měl také tlačit na vládní koalici, aby jako celek tlačila na Soudní radu SR, aby už Jankovská nemohla být ani soudkyní.


    Podle Matoviče není nač čekat


    Matovič na otázku, proč nepočká do konce řádné schůze, kdy se má odvolání premiéra projednat, reagoval tak, že neví, proč by měli čekat.



    ​Lídr hnutí OĽaNO totiž kauzu bývalé státní tajemnice Ministerstva spravedlnosti SR Moniky Jankovské (Směr-SD) považuje za jasný důkaz, že je mafie propojena se stranou Směr-SD. Dodal také, že Jankovská měla pro Mariana Kočnera vyřizovat rozsudky za peníze, proto ji policie vyšetřuje.


    Danko: Odvolání premiéra bude, ale další mimořádná schůze není třeba


    Danko prohlásil, že mimořádné schůzi parlamentu, na níž má být dotyčný odvolán, se nedá vyhnout.


    Rovněž předseda parlamentu oznámil, že návrh bude projednán na řádné schůzi jako poslední bod. Řádné zasedání začne v úterý 10. září.


    Danko zároveň připomněl, že koalice byla připravena doplnit hlasy opozičních poslanců. Taktéž prohlásil, že za pondělní nezahájení schůze je zodpovědný poslanec Boris Kollár (Jsme rodina), který se sice pod její iniciování podepsal, ale nepřišel. Zodpovědný je podle šéfa parlamentu také poslanec Vladimír Sloboda (SaS), který rovněž poskytl svůj podpis ke svolání schůze, ale nebyl na ní přítomen.


    „Schůze byla řádně svolána, nikde však není napsáno, že za lajdáctví nebo za nečinnost opozičních poslanců může koalice. Nebo, že je koalice povinna dodávat hlasy opozici,“ připomněl šéf parlamentu.



    ​Před koalicí tak nyní stojí otázka opozičního pokusu o vyslovení nedůvěry předsedovi vlády. Vláda údajně k odvolávání nevidí důvod, za schůzí však vidí účelovost opozice.


    Páteční neúspěšný pokus


    V pátek měla odstartovat mimořádná schůze slovenského parlamentu, na které opozice chtěla vyslovit nedůvěru vládě Petera Pellegriniho (Směr-SD). Podle šéfa hnutí OĽaNO Igora Matoviče je důvodem zbabělá reakce premiéra na odstoupení státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské.


    V plénu ale nebylo dostatek poslanců, a tak nemohlo začít. Byla ohlášena půlhodinová přestávka, ale ani na druhý pokus se poslancům nepodařilo získat dostatek hlasů, aby zahájili schůzku. Hlasování proto přesunuli na pondělí. 


    Pondělí – situace se opakuje


    Ani pondělní schůzi se nepodařilo zahájit. Předseda parlamentu Andrej Danko nejprve odložil její začátek o celou hodinu, ale poté se objevily informace o tom, že k odvolání premiéra na pondělní mimořádné schůzi nedojde.



    ​Danko svolal poslanecké grémium na 13.45 hod. Důvodem tohoto kroku bylo, že plénum nebylo usnášeníschopné. Přítomno bylo totiž jen 67 poslanců.


    Nakonec ale bylo oznámeno, že k odvolání premiéra na dnešní mimořádné schůzi nedojde. Parlament opět nebyl usnášeníschopný, a tak Danko ukončil schůzi.


    Iniciativa opozice


    Na konci srpna Matovič oznámil, že hodlá iniciovat hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu, že premiér Pellegrini odmítl odvolat Jankovskou. Ta se stala terčem skandálu kvůli své údajné komunikaci s podnikatelem Mariánem Kočnerem, jenž je obviněn z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka.


    ​Přestože Monika Jankovská tento týden dobrovolně rezignovala, Matovič nadále usiluje o pád vlády. Podle poslance OĽaNO Gábora Grendela Jankovská z funkce státní tajemnice měla odstoupit hned, jak se veřejnost dozvěděla informaci o tom, že musela odevzdat svůj mobilní telefon policii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑