• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci objevili, jak se dá zjistit předrakovinný stav pomocí nanodiamantů

    9-9-2019 Sputnik CZ 71 307 slov zprávy
     

    Detonační nanodiamanty (DNA) jsou nanostruktury uhlíku s krystalickou mřížkou, jakou má diamant, získané detonační syntézou s použitím výbušnin. V posledních letech vědci aktivně zkoumají jejich vzájemné působení s biologickými strukturami a biomakromolekulami. Jejich práce se již používá na léčení nádorů, ve vývoji biologických senzorů a biologicky slučitelných implantátů.



    Při vzájemném působení s nanodiamanty tyto biomakromolekuly značně mění své vlastnosti. Má to mimořádný význam pro lékařské biologické výzkumy, protože ve vývoji nových fyziologicky aktivních látek je důležité vzájemné působení struktury látky a jejích fluorescenčních vlastností.


    Sféra uplatnění biologické senzoriky se dnes intenzivně rozšiřuje. Nanočástice se široce používají v biologických lékařských výzkumech, mohou být prostředkem transportu léků, jejich polovodičové a peizoelektrické vlastnosti umožňují jejich použití ve fotovoltaice, vývoji elektronických zařízení a v biologických senzorech.



    Vědci z MIFI prozkoumali vzájemné působení několika důležitých molekul pro lékařství: porfyrinu, myoglobinu, tryptofanu a nanodiamantů (velikosti 5 nanometrů) v tenké bláně, jež byly získány rozptýlením jednoho plátu na povrchu monokrystalického silikonu, sdělila zaměstnankyně katedry laserových mikro, nano, a biotechnologií výzkumného ústavu MIFI Jekatěrina Borulevová.


    „Výsledky průzkumu vzájemného působení biomakromolekul s detonačními nanodiamanty ukázaly, že nanodiamanty zvyšují intenzitu fluorescence. Souvisí to s tím, že vodní roztoky používané v tomto výzkumu mají vlastnost nejen odrážení, ale také rozptýlení světla, což poskytuje dodatečné osvětlení uvnitř blány a zvyšuje fluorescenci,“ vysvětlila Borulevová.


    Podle vědců to svědčí o tom, že nanodiamanty, jež nejsou samy o sobě fluorescenční, zvyšují signál fluorescenčních komponent v biomakromolekule. Pokusy se konaly pomocí absorpční a fluorescenční spektrometrie a atomové silové mikroskopie.



    V nejbližší budoucnosti plánují vědci výrobu prototypu biologického senzoru na základě nanočástic albuminu pro transport léčivých přípravků v organismu. Hodlají se rovněž věnovat vývoji prototypu biologického senzoru na základě detonačních nanodiamantů pro registraci raných rakovinných a předrakovinných stavů a vývoji technologií použití biologických senzorů. Výsledky byly zveřejněny v časopise Laser Physics Letters. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑