• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Autor satirických pohádek se tvrdě pustil do politické korektnosti: „Princ měl nechat Růženku zhebnout.“

    8-9-2019 Sputnik CZ 57 459 slov zprávy
     

    Vaněk Úvalský se na přelomu tisíciletí proslavil vydáním humoristických románů Poslední bourbon, Zabrisky a Brambora byla pomeranč mého dětství. Nyní si vzal na paškál dnešní vlnu politické korektnosti a hnutí #metoo, kterému se nevyhnuly ani klasické pohádky, na kterých jsme vyrůstali.


    „Začali jsme s nimi (pohádkami, pozn. red.) bojovat. Víme všechno líp než předci, po staletích těžce vydobývané zkušenosti házíme rovnou do koše. Úplně jsme zblbli. Tedy někteří z nás,“ poznamenal Úvalský v rozhovoru.



    Nejvíce jsou podle něj ohroženy pohádky, které definují tradiční hodnoty společnosti. V řadě zemí se dokonce vyřazují ze školní výuky.


    „Jak se tam objeví klasická rodina, úcta, nezištnost a bílý chlap, začíná křížové tažení,“ lamentuje Úvalský. „Víte, v čem je sexistická Červená Karkulka? Já taky ne. Ale ve Španělsku ji zatípli taky. Asi kvůli vlkovi, který stále vyjíždí a zajíždí do křoví. Možná je to symbol penisu. Nikdy nevíte. Pro jistotu jsem z ní udělal Rudou Karkulku a nasadil jsem na ni hodný dron,“ řekl.




    Ve svém novém titulu „Princ Gayaya, čili Nové národní 5G pohádky“ zesměšňuje nový trend, ve kterém se napravují klasické pohádky dle „kulturně-ideologických požadavků dnešní doby“. Tato doba vedla k tomu, že ve Velké Británii vznikla iniciativa odstranit z výuky i Šípkovou Růženku, kvůli jejímu údajnému sexismu.

    „Princ políbí Růženku, aniž by ji požádal o souhlas. Přitom ona je v mdlobách. Zřejmě ji měl nechat zhebnout. Hezké poselství,“ pozastavil se Úvalský.


    Podle něj je „svinstvo“, když novodobá cenzura zpětně upravuje do dnešní korektní podoby klasické romány, na kterých předchozí generace vyrůstaly.


    „Likvidace nejde z pozice režimu, ale od konkrétních nátlakových skupin. K tomu se přidávají různí chytráci, nejlépe ti bez jakéhokoli talentu. Cítí moc. Chtějí se zavděčit,“ uvedl Úvalský.



    Právě proti těmto trendům má podle něj zasáhnout satira.


    „Satira má za úkol vyhmátnout největší škůdce ve společnosti – a dát jim možnost, aby se dotčeným křikem sami znemožnili. Chytit je za jejich ješitnost, za jejich hloupost. Všimněte si, že největší hlupáci chtějí vždy pro sebe co nejvíc poct,“ upozorňuje spisovatel.


    Jako příklad výtečné satiry uvedl Jaroslava Haška, který byl podle něj chytrý a odvážný autor. Ten podle něj dokázal „nadřazené hlupáky hodit zpátky na naši úroveň“.



    Éra politické korektnosti a #metoo


    Úvalský není první autor, který si všímá negativních projevů přehnané politické korektnosti. V češtině letos například vyšly Politicky korektní pohádky na dobrou noc od amerického spisovatele Jamese Finna Garnere. Ten paroduje nejznámější pohádky, které zbavuje všech nekorektních prvků. Vlci v nich například nejsou stereotypně zlí, naopak zlé mohou být babičky a princezny již nejsou vůbec křehké a nemusí se již sexisticky vdávat a trpět patriarchální teror.


    Ve Spojených státech hnutí #metoo nabralo na intenzitě kvůli skandálu s hollywoodským producentem Harvey Weinsteinem. V poslední době ale narazilo na nečekané problémy. Podle americké organizace Independent Women's Voice se muži začali bát zaměstnávat ženy.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑