• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovenská opozice se snaží vyslovit nedůvěru premiérovi. Má to ale nečekaný zádrhel

    6-9-2019 Sputnik CZ 60 568 slov zprávy
     

    Mimořádnou schůzku slovenské Nejvyšší rady svolal na žádost opozice její předseda Andrej Danko (SNS). Nicméně v plénu nebylo dostatek poslanců, a proto schůzka nemohla začít. Danko proto vyhlásil půlhodinovou přestávku. Nicméně ani na druhý pokus se poslancům nepodařilo získat dostatek hlasů, aby otevřeli schůzku. Hlasování proto přesunuli na pondělí.



    Iniciativa opozice



    Na konci srpna Matovič oznámil, že hodlá iniciovat hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu, že premiér Pellegrini odmítl odvolat Jankovskou. Ta se stala terčem skandálu kvůli své údajné komunikaci s podnikatelem Mariánem Kočnerem, jenž je obviněn z objednávky vraždy novináře Jána Kuciaka.

    Přestože Jankovská tento týden dobrovolně rezignovala, Matovič nadále usiluje o pád vlády. Podle poslance OĽaNO Gábora Grendela Jankovská z funkce státní tajemnice měla odstoupit hned, jak se veřejnost dozvěděla informaci o tom, že musela odevzdat svůj mobilní telefon policii.


    „Pokud to neudělala tehdy, měl zasáhnout ministr spravedlnosti Gábor Gál (Most-Híd) a pokud to odmítl, zasáhnout měl předseda vlády. Po veřejném a politickém tlaku nakonec Jankovská odstoupila, ale je pozdě a Pellegrini promeškal svou příležitost,“ poznamenal v úterý Grendel.



    Komedianti


    Podle předsedy vládní strany Směr Roberta Fica, skutečnost, že představitelé opozice chtějí vyslovit nedůvěru vládě, přestože Jankovská už rezignovala, z nich dělá komedianty. Poukázal i na to, že sám Matovič měl kontakty s Kočnerem.


    „Opozice tímto potvrzuje, že je jen bandou komediantů. Nejde jí o nic jiného, jen o šíření nenávisti a neopodstatněných obvinění, což je její základní politickou výbavou,“ poznamenal.



    „Je tragikomické sledovat daňového podvodníka I. Matoviče, který se osobně setkával s obviněným M. Kočnerem, jak poskakuje před MS SR a mluví o odvolávání státní tajemnice za jakousi nepotvrzenou a ničím nepodloženou SMS komunikaci mezi obviněným M. Kočnerem a státní tajemnicí Monikou Jankovskou,“ doplnil Fico.


    Šéf Směru rovněž poděkoval Jankovské za odvedenou práci na ministerstvu.


    „Chci poděkovat Monice Jankovské za kus dobré práce. Velmi vážně je třeba se zamyslet nad jejími slovy, že telefon, obsah kterého dnes baví celé Slovensko, byl několik měsíců v rukou člověka, který s ním mohl dělat doslova, co chtěl. Falšovat, doplňovat, vymýšlet,“ napsal Fico na Facebooku.



    Odstoupení Jankovské



    Jankovská odstoupila v úterý 3. září. Na tiskové konferenci uvedla, že důvodem je tlak, který je vyvíjen na její rodinu. Zopakovala, že Mariána Kočnera nezná a nikdy s ním nekomunikovala a celou kauzu označila za svinstvo a lynč.

    Teď již bývalá státní tajemnice ve čtvrtek 22. srpna odevzdala svůj mobilní telefon policii kvůli možné komunikaci s kontroverzním podnikatelem pomocí aplikace Threema. Ten ji ve své komunikaci s další obviněnou z vraždy Alenou Zsuzsovou označuje za „svou opičku“, kterou chce dosadit do čela ministerstva spravedlnosti.


    Na tiskové konferenci Jankovská zdůraznila, že mobilní telefon odevzdala dobrovolně, stejně jako přístupové kódy k jejímu zařízení. Dále zdůraznila, že komunikace pochází z telefonu, který měl k dispozici bývalý ředitel tajné služby SIS Peter Tóth, který s ním mohl manipulovat. Tótha si Kočner měl najat na sledování nejméně pěti novinářů včetně zavražděného Kuciaka.



    Pellegrini v reakci na rezignaci Jankovské prohlásil, že „spravedlnost se nedělá na ulici ani v médiích“. Upozornil dále, že s Kočnerem komunikovali i představitelé opozice včetně šéfa OĽaNO Igora Matoviče a předsedy SaS Richarda Sulíka.


    „Věřím, že situace se nyní uklidní a budou následovat odchody dalších veřejně činných osob z politického života, které se přímo potkávaly s Mariánem K. Tyto osoby jsou například pan Matovič anebo pan Sulík a já pevně věřím, že tito dva pánové budou následovat kroky paní státní tajemnice. Od této doby všechny další skutečnosti musí prověřovat už jen orgány činné v trestním řízení,“ poznamenal Pellegrini.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑