• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ceny letí vzhůru. Češi si za zeleninu připlatí

    6-9-2019 Sputnik CZ 66 561 slov zprávy
     

    V obchodech nezdražila pouze zelenina, zmíněná cibule stojí dvojnásobek než loni, květák, brambory a zelí například zdražily o polovinu. Spotřebitelé si připlatí i za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Na druhou stranu se i zlevňuje, oproti loňskému červenci klesly ceny másla, vajec, cukru a ovoce. Toto srovnání vyplývá z průměrných cen července, které zveřejnil Český statistický úřad.


    Ze zveřejněných dat vyplývá, že pokud se ceny všech sledovaných výrobků v nákupním košíku sečtou, zaplatíme celkově o stokorunu více než loni v červenci.



    Zdražení cibule


    Letos v červenci zákazníci za kilogram cibule platili 32,52 koruny, ve srovnání s loňskými 15,40 korunami je to citelný rozdíl. Vezmeme-li v potaz, že navíc v červenci cibule ve srovnání s červnem zlevnila o 6,50 Kč, poté vidíme meziroční růst této základní suroviny o 111 %. Agrární analytik Petr Havel Blesku uvedl, že důvodem je hned několik faktorů. „Patří mezi ně sucho v loňském roce, růst mezd včetně nedostatku pracovních sil a zvyšování veškerých nákladů,“ uvedl.


    Samosběr cibule je řešením, kterého se někteří Češi nebojí využít. Zemědělec Petr Klička z Dolního Újezdu na Svitavsku portálu Blesk uvedl, že samosběr cibule pořádá už 15 let, i když podle něj byla letos úroda menší, i tak byl velký zájem. „V letošním roce jsme dopředu nemohli garantovat dostatečné množství, a tak byl hlavně po otevření velký zájem. Zákazníci měli obavy, aby se na ně dostalo,“ říká zemědělec a dodává, že letos u něho proběhly tři samosběry.


    Zájemci platili 10 korun za kilogram. Podle Kličky je samosběr vždy levnější, protože nemá náklady na sklizeň.



    Agrární analytik Petr Pavel k samosběru uvedl, že jeho výhoda nespočívá pouze v levnější ceně, ale i v množství nasbírané sklizně, protože lidé si nasbírají tolik, kolik opravdu potřebují. Tím podle něho omezují plýtvání, protože v některých obchodech si spotřebitelé kupují kilová balení, která nakonec stejně končí v koši.


    Růst cen zeleniny


    O zelenině můžeme celkově říct, že ceny stoupají. Ze sledovaných produktů zlevnila pouze mrkev. Květák například zdražil o 17 korun na průměrných 41,14 koruny. O polovinu jsou dražší brambory a hlávkové zelí. O třetinu více spotřebitelé zaplatí za okurky, papriky, ale i rajčata jsou dražší – o pětinu. Ceny zeleniny se následně projevují na cenách kečupu, nakládaného zelí a sterilovaných okurek.


    Dočkáme se zlevnění?


    Analytik Havel dodává, že spotřebitele čeká změna k lepšímu.


    „Některé druhy zeleniny, například rané brambory z letošní sezony, už jsou na trhu, proto dochází k jejich zlevňování,“ uvedl, zároveň ale dodává, že cena zeleniny se na původní výši před zdražováním už nevrátí.



    Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda také uvádí, že tlak na růst cen potravin nepoleví. „Loňské suché a teplé počasí, které vedlo ke špatné úrodě obilovin či brambor, se sice letos ve stejně kritické podobě neopakuje, avšak zemědělci stále spokojení nejsou. Růst cen potravin tak nadále zrychluje a v příštím roce bude ještě markantnější než letos,“ oznámil Kovanda.


    Rozdíl cen u vybraných produktů:























































      červenec 2018 červenec 2019
    Kozumní brambory (1 kg) 14,22 22,60
    Zelí hlávkové bílé (1 kg) 17,21 25,82
    Okurky salátové (1 kg) 34,55 48,32
    Papriky (1 kg) 55,74 74,38
    Rajčata červená kulatá (1 kg) 32,57 38,77
    Květák bílý celý 24,28 41,14
    Cibule suchá (1 kg) 15,40 32,52
    Mrkev (1 kg) 26,73 26,10
    Máslo (1 kg) 214,34 179,55


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑