• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Aféra Koňěv: Snaha o zviditelnění jednoho topkaře zneuctívá historii

    6-9-2019 Svobodné Noviny 104 446 slov zprávy
     

    Jak známo, tak v Praze máme nejen Koňevovu ulici (na Žižkově), ale i jeho sochu. Od 90. let ani jedno nikomu nevadilo. Ale že najednou teď? To dokazuje, že za tím není nic jiného než politikaření.



    Byla 90. léta, krátce po sametové revoluci. V celém Československu docházelo k přejmenovávání ulic i stanic metra, k bourání socialistických pomníků a vůbec všeho, co nějak připomínalo předešlý režim. Jenže Maršál Ivan Stěpanovuč Koněv vydržel. Zůstala nám i žižkovská Koněvova ulice i jeho socha. Až teď se najednou začalo uvažovat o tom, že by se to z nějakých důvodů mělo změnit.


    Všem, kteří proti této soše něco mají, bych chtěl zmínit několik věcí. Maršál Koněv přeci není historicky spojen s nastolováním komunistické diktatury, která u nás začala tři roky po konci 2. světové války. Kdyby tomu tak bylo, tak by jak tu sochu tak i ulici neměl už od 90. let. Nastolování komunistické diktatury si pak způsobili hlavně sami Češi. Naopak, gen. Koněv má významnou zásluhu na tom, že jiná diktatura, ta nacistická, u nás skončila. A nejen to. Jako velitel Rudé armády se významně podílel na osvobození významné části východní Evropy, včetně koncentračního tábora Osvětim.


    Osobně si tedy myslím, že z hlediska historie vykonal pro naši vlast dobrou práci. Obdobně jako v téže době americký generál G. S Patton, velitel 3. americké armády, která zas osvobodila západní část Československa. A tak oba dva generály bychom měli mít v podobné úctě. Svým významem by se jim ještě mohl vyrovnat například Princ Evžen Savojský, který o dvě a půl století dříve dokázal osvobodit podstatnou část Evropy pro změnu od nadvlády turecké a tím ji ochránit před tenkrát hrozící islamizací.


    A nejvíc mne rozzlobilo, že k diskuzi o této záležitosti dochází v době, kdy si připomínáme 80. výročí začátku 2. světové války. Ano, je to 1. září 1939, které je za tento počátek považováno, neboť v tento den započala hitlerovská vojska invazi do Polska. I to bychom si dnes měli připomenout. Proto se domnívám, že zneuctívání lidí, kterým se pak podařilo Třetí říši, či jakoukoliv jinou diktaturu dostat na kolena, je právě v tuto dobu o to větší. A pan topkařský starosta Prahy 6 by si měl uvědomit, zda tím skutečně pracuje pro dobro své městské části anebo se chce jen nesmyslně zviditelnit.



    Libor Čermák/ Blog autora






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑