• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kdyby někdo radnici Prahy 6 nastříkal barvou, tak je to hned vyřešeno

    4-9-2019 První Zprávy 76 787 slov zprávy
     

    4. září 2019 - 11:42

    Socha sovětského maršála Koněva v Praze v Dejvicích  je opět několik dnů středem pozornosti. Nejdříve skupina překvapivě policií nezjištěných  vandalů v srpnu 2019 polila sochu červenou barvou, aby pak  radnice Prahy 6, patrně na pokyn starosty Koláře (TOP 09)  odmítla nechat pomník vyčistit. Naopak, když se čistění  chopili dobrovníci, byla na ně přivolána policie, aby zjistila  totožnost dobrovných čističů sochy.


    Pak se radnice   rozhodla pomník zakrýt. Postavením lešení a zahalením podobizny chtělo údajně vedení městské části podobným činům zabránit. Proti tomuto kroku se však zvedla vlna odporu a někteří protestující občané plachtu kolem sochy opakovaně sundali.



    První zářijové pondělí proběhla před sochou v Praze v Dejvicích početná demonstrace lidí, kteří přinesli   květiny, aby je položili před sochu. Byli zde předneseny i projevy k účastníkům setkání. Den poté zase Praha 6 nechala lešení i plachtu odstranit.



    Do studia ČT byli přizváni starosta Prahy 6 Kolář a z Ústí nad Labem rovněž diskutoval poslanec Foldyna.



    Na otázku redaktora: Proč třicet let po revoluci se vyhrocuje situace kolem sochy maršála Koněva odpověděl starosta, že to netuší. Pak však prohlásil,  že se sporná socha třicet let po sametové revoluci stala předmětem sporu o zahraniční orientaci České republiky.



    Jak říkám ...



    „Koněv vždy v Dejvicích, respektive v Bubenči budil kontroverze. Ale samozřejmě potom, co se tam odehrává v posledních týdnech, tak je logická otázka, zda to není něco, co rozděluje společnost nebo, nedej bože, dělá z Prahy 6 bojiště hybridní války,“ to fakt řekl Ondřej Kolář.

    „Navrch vyplouvají různé síly a tendence, které spojuje takový zvláštní panslavismus. Oni mají putinovské Rusko jako zachránce světa, odmítají naše členství v evropských strukturách, Severoatlantickou alianci mají jako největšího nepřítele. Myslím, že tito lidé se snaží třicet let poté ukázat, že ta země je jejich. To bylo ostatně něco, co říkal pan prezident ve své kampani, tahle země je naše. Jestli se to projevuje způsobem, že je zde lidem vyhrožováno fyzickou likvidací, tak potěš pánbůh,“ pokračoval  Kolář.

    Řeč starosty Prahy 6 poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, který se účastnil demonstrace proti zakrytí  pomníku, rozesmála, což také ve svém komentáři řekl.




    Jak říkám ...





    „Ten spor samozřejmě někdo musel vygradovat a vygradovali ho lidé, kteří jsou vandalové, poničením té sochy, a vygradoval ho pan starosta přístupem k ničení té sochy, to znamená neschopností vyřešit problém tak, aby socha nebyla ničena. My jsme byli jako Čechoslováci, tedy Slované, určeni k likvidaci německým nacismem. Byli jsme určeni k likvidaci, a kdyby maršál Koněv nevelel těm vojákům, kteří položili životy za naši svobodu, tak dneska tady nemáme o čem diskutovat,“ řekl  Foldyna.

    Na názor, že Koněv je pro část společnosti zároveň symbolem komunistické diktatury,  Foldyna prohlásil, že jde o  „akademickou diskusi“ stejně jako strašení „putinovskym Ruskem“ je podle Foldyny pouze hledáním nepřítele, které má zakrýt skutečné problémy.  



    "Debaty o možném odstranění sochy jsou neuctivé k památce vojáků Rudé armády, kteří položili svůj život při osvobozování Československa," připomenul Foldyna s odkazem na děti a vnuky obětí druhé světové války.




    Jak říkám ...





    „Vždycky jsem říkal, že si vážím obětí, které Rudá armáda přinesla v bojích druhé světové války.  My jsme ruskou ambasádu opakovaně oslovovali s tím, že bychom s nimi rádi otázku toho pomníku řešili. Nicméně Rusové neprojevují zájem s námi jednat. Oni nás neustále obviňují z falšování dějin, což já jednoznačně odmítám,“ řekl Kolář.

    Spornou sochu by podle něj mohl nahradit jiný památník. „Sochu maršála Koněva, který je kontroverzní a lidé se vůči němu vymezují negativně, by mohl nahradit právě pomník těm, kteří zde položili životy, kteří padli a položili tu oběť na bojištích druhé světové války, těch řadových vojáků, kteří absolvovali ty boje, kteří opravdu přinesli Čechoslovákům jejich svobodu. Ona tedy svoboda, která přišla se sovětskou armádou, je samozřejmě diskutabilní, ale to je asi na jinou debatu,“ navrhl  Kolář.



    „Pojďme znovu otevřít tu debatu a pojďme se bavit o tom, není-li vhodné nahradit pomník maršála Koněva pomníkem osvoboditelům Československa nebo osvoboditelům Prahy, třeba padlým z pražské operace,“ dodal  Kolář.



    „Nás oslovilo několik lidí i institucí, které mají o tu sochu zájem. Jsou to třeba různá soukromá vojenská muzea, ale i jednotlivci. Já jsem zatím neoficiálně oslovil Vojenský historický ústav. Ale samozřejmě všechno bude záležet, jak dopadne debata 12. září na zastupitelstvu,“ řekl Kolář.

    „Socha by jednoznačně měla zůstat na místě. Vojáky vždycky reprezentují vojevůdci, bez vojevůdců by nebyla vítězství a bez těch vojáků také ne. Domnívám se, že toto je hra na slovíčka. V této chvíli maršál Koněv reprezentuje symbol osvobození Československa,“ tvrdil v Událostech, komentářích obhájce současného pomníku.



    "Věřím, že kdyby někdo nastříkal  barvou dvéře radnice Prahy 6, tak  to radnice vyřeší hned. Tak nevím, proč to nejde u sochy Koněva," prohlásil Jaroslav Foldyna.




    (ps, Události, komentáře, Prvnizpravy.cz, foto: z TV)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑