• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jak omezit moc elit: Robejšek o mýtu neomylnosti vlivných

    3-9-2019 Sputnik CZ 95 282 slov zprávy
     

    „Rozhodl jsem se nabídnout vám podcast a usnadnit tak přístup k mým myšlenkám. Nikdo jiný než sám autor nemůže lépe sdělit to, o čem přemýšlí. A když ho navíc máte ve sluchátkách, tak mluví jenom k vám a vy můžete hlouběji nahlédnout do jeho nitra,“ napsal Robejšek na svém Facebooku.



    První podcast český politolog publikoval na YouTube. Nese název „Jak omezit moc elit“. Věnuje se v něm tomu, co označuje za „nejdůležitější otázku dneška“ – vyjasnění vztahu mezi vládnoucími a zbytkem společnosti.


    Podle názoru politologa mají vládnoucí velký strach o to, aby nepřišly o svoji moc. Z toho důvodu tvrdí, že obyčejní lidé vládnutí nerozumí a „nemají nárok rozhodovat“. V průběhu následující necelé půlhodiny Robejšek toto tvrzení vyvrací a ukazuje na skutečnost, že společnosti mohou metodou přímé demokracie efektivně rozhodovat o svém osudu s daleko větší efektivitou a mírou odpovědnosti než „elity“.



    „V evropských společnostech sice stále existují ony důvěrně známé rituály – demokratické volby, parlamentní kontroly vlády a možnost médií vládnutí kritizovat. Ve skutečnosti je reprezentativní demokracie krok za krokem přestavována na diktaturu elit,“ prohlásil Robejšek a dodal: „Nevolení experti na všechno možné skrytí za hradbou svého vědění, titulů a zákonů a často předstírané složitosti problému vnucují většinové společnosti řešení, která jsou navíc údajně zcela bez alternativy – jediná správná. Občané sice žijí v demokratické společnosti, ale mají stále méně možností o svém osudu opravdu rozhodovat. Demokracie je tak svým způsobem vytunelována.“

    „Není pravda, že elita dokáže vyrábět správná řešení,“ prohlásil politolog.


    Petr Robejšek je český politolog dlouhodobě žijící v Německu. Při své práci se zaměřuje na fungování mocenských elit a myšlenky a ideály demokracie. V minulých letech jezdil po České republice, kdy diskutoval s občany v rámci iniciativy „Bez politické korektnosti“.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑