• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Šance na Zlatého lva pro český film? Nabarvené ptáče Marhoula již stihlo ohromit diváky na festivalu v Benátkách

    3-9-2019 Sputnik CZ 95 533 slov zprávy
     

    S takovými informacemi přichází portál Blesk s tím, že někteří diváci předčasně opustili sál, protože nevydrželi zobrazované násilí na lidech i zvířatech nebo brutální erotické scény.


    Nicméně většina těch, kdo zůstal, při závěrečných titulcích tleskala.


    Již před začátkem projekce bylo vidět, že o film je velký zájem, o čemž svědčila velká fronta před sálem Sala Darsena, který byl s kapacitou 1500 sedadel skoro plná.


    Skoro tři hodiny a téměř bez řeči


    Tentokrát jde o divácky náročný film, který trvá dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. Výjimkou je píseň Eukalyptový háj od izraelské skladatelky a zpěvačky Naomi Šemerové, kterou k závěrečným titulkům nazpívala v hebrejštině Jitka Čvančarová.


    „Jednoznačně jsem se pokoušel vyhnout patosu a ohraným klišé, vydírajícímu melodramatu i hudbě, která má za cíl vyvolávat umělé emoce. Absolutní ticho dokáže být stejně ostré a citově nabité jako jakákoliv hudba,“ sdělil v prohlášení před začátkem festivalu Marhoul.


    Podle jeho slov je panoramatický film velice emotivní formát, protože žádný jiný formát nedokáže zachytit s takovou přesností a silou krásu i krutost toho, co se odehrává na plátně.


    Krutý příběh


    Děsivý příběh se odehrává v neurčené východoevropské zemi za 2. světové války.


    Jde o adaptaci stejnojmenného románu amerického spisovatele polsko-židovského původu Jerzyho Kosińského.


    Snímek s rozpočtem kolem 175 milionů korun se natáčel na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku.


    Uslyšíte zde nejen češtinu, ale i ruštinu, němčinu a dokonce i směs východoevropských jazyků.



    Pokud jde o celebrity, ve filmu vedle švédského herce Stellana Skarsgarda představujícího německého vojáka Hanse uvidíte Harveyho Keitela v roli faráře, Juliana Sandse, který ztvárnil pedofilního výrobce alkoholu Garbose. Hlavní roli chlapce, který prochází životními traumaty, sehrál Petr Kotlár.


    Marhoul uvedl, že nabarvené ptáče není válečný film, ani to není film o holokaustu.


    „Myslím, že se jedná o zcela nadčasový a veskrze univerzální příběh – příběh o souboji mezi temnotou a světlem, dobrem a zlem, skutečnou vírou a organizovaným náboženstvím a mezi mnoha dalšími protiklady,“ stojí komentář režiséra v oficiálních materiálech k filmu.


    Šance na vítězství


    Do dnešní doby posledním českým snímkem v benátské hlavní soutěži byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina.


    Poznamenává se, že pokud jde o hlavní cenu, tu na festivalu získal v roce 1947 český film Siréna režiséra Karla Steklého.


    Takže v případě díla od Marhoula se jedná o soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech. 


    Letos o hlavní cenu Zlatý lev budou soutěžit drama Ad Astra (Ke hvězdám) režiséra Jamese Graye s Bradem Pittem, historické drama J'accuse (Žaluji) režiséra Romana Polanského či snímek The Laundromat (Prádelna) režiséra Stevena Soderbergha, v němž hlavní role ztvárnili Meryl Streepová, Gary Oldman a Antonio Banderas.


    Festivalem v Benátkách představení českého filmu neskončí.


    Po Itálii do Kanady


    Již dříve bylo informováno o tom, že Nabarvené ptáče se 9. září představí i na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, jeho 44. ročník proběhne od 5. do 15. Září.


    Poprvé v historii je český film zařazen do prestižní sekce Special Presentations. Sekce Special Presentations  je určená filmům z hlavních soutěží jiných festivalů nejvyšší A kategorie a také filmům významných světových filmařů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑