• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová promluvila o problémech slovenské demokracie a poukázala důležitost jednotné Europy

    1-9-2019 Sputnik CZ 57 492 slov zprávy
     

    Čaputová v pořadu mimo jiné prohlásila, že je Slovensko je právním státem a že základní instituce fungují, i když mnohdy problematicky, pokud jde o vymahatelnost práva či selhání jednotlivců. Stejně tak si prezidentka stojí za tím, že se v její zemi často nedaří bojovat s korupcí tak efektivně, jako by si lidé přáli.


    „Doufám, že přijde změna k lepšímu. Co vnímám jako cenné, je zralost občanské společnosti. Na Slovensku máme uvědomělou občanskou společnost, která reflektuje veřejné dění, a to velmi klidným způsobem,“ dodala.



    Neztrácejte naději, vyzývá prezidentka


    Nejvyšší představitelka státu zároveň vyzvala lid, aby neztrácel důvěru v představitele soudů, prokuratury a policie, protože ne všichni selhali. „Je tam spoustu kvalitních profesionálů, kteří odvádí dobrou práci,“ podotkla, ale dodala, že justiční systém na Slovensku vykazuje několik nedostatků.


    I když má daná země silně vybudovanou nezávislou justici, není to kompenzováno silným zodpovědným systémem. „Důležitost disciplinárního soudnictví a profesní etiky, to je to, co na úrovni soudů či prokuratury nefunguje tak kvalitně, aby tyto subjekty byly schopny očistit samy sebe od lidí, kteří dělají těmto orgánům špatné jméno,“ nastínila Čaputová situaci.



    Jak je na tom Ústava SR?


    Prezidentka SR se domnívá, že změn v Ústavě SR bylo za 27 let její existence velmi mnoho. Podle jejího názoru by tak daný dokument měl mít větší stabilitu. Za jednu z nejvýznamnějších změn ústavy však považuje novelu z roku 2001, která se týkala vstupu Slovenska do širších struktur Evropské unie a NATO.


    Čaputová navíc razantně odmítá tvrzení, že se Ústava SR poté, co daná země vstoupila do EU, stala jen formálním dokumentem. „Nemyslím si to. Ústava SR je stále základním zákonem suverénního státu,“ míní.



    ​Stejně tak nejvyšší představitelka Slovenska považuje pravomoce prezidenta za dostatečné a domnívá se, že nejsou slabé. „Větší problém vidím spíše v jejich výkladu, jejich použití nebo sporném výkladu, například u jmenovacích pravomocí prezidenta,“ poznamenala. Nicméně by viděla důvod k rozšíření pravomocí prezidenta, pokud jde o právo veta.


    Čaputová na návštěvě v Polsku


    Slovenská prezidentka se zúčastnila také vzpomínkové akce v Polsko, konané u příležitosti začátku druhé světové války. Na dané akce uvedla, že hrůzy druhé světové války připomínají, jak je důležité, aby Evropa zůstala jednotná a silná.





    „Tváří v tvář zlu nesmíme ustoupit, ale musíme ho překonat,“ napsala na Twitteru.


    Evropa navíc podle Čaputové nesmí dovolit, aby se „války a konflikty vrátili na náš kontinent“. Na akci navíc připomněla, že stojí v tento den na straně Polska.


    „Je mi ctí být dnes s prezidentem Dudou ve Varšavě. Nikdy nezapomeneme," pokračovala slovenská prezidentka ve svém tweetu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑