• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hongkong je slepým črevom v podbruší Číny. Čo ak sa zapáli?

    1-9-2019 Zem & Vek 91 1287 slov zprávy
     

    Odchádzajúca veľmoc, ktorej sa nedarí dohodnúť si s nastupujúcou veľmocou podmienky odovzdávania žezla hegemóna, je prislabá, aby silnejúceho protivníka zničila priamym úderom. Z mála možností, ktoré jej ostávajú v krátiacom sa čase na zadržiavanie súpera, siaha preto po svojej najobľúbenejšej. Rozvracia pomery u svojho rivala znútra.


     


    Z malej infekcie veľká nákaza


     


    Farebné revolúcie dokážu z hľadiska „investora“ produkovať za málo peňazí veľa muziky. Nečudo, že už päť mesiacov prebieha majdan v Hongkongu, ležiacom v zraniteľnom podbruší Číny. Nezáleží na tom, pod akou pôvodnou zámienkou rozbiehali takzvaní aktivisti pouličné protesty. Dôležité je, že sa im darí predlžovať a eskalovať nenásilný odpor voči režimu.


     


    Učebníc, ako majú aktivisti postupovať, je na trhu dosť. Jednu z najosvedčenejších napísal Gene Sharp. Vlani umrel a bol to podľa Wikipédie „americký filozof a politolog, profesor politických věd na University of Massachusetts. Proslavil se knihami na téma nenásilného odporu … K jeho nejznámějším pracím patří kniha The Politics of Nonviolent Action z roku 1973.“ Na rozdiel od Wikipédie by som odporučil do pozornosti jeho 100-stranovú publikáciu „From Dictatorship to Democracy„, voľne dostupnú k prečítaniu a stiahnutiu na adrese http://www.aeinstein.org/wp-content/uploads/2013/09/FDTD.pdf. Je už preložená do viac než troch desiatok jazykov.


     






    „Od diktatúry k demokracii“. Klasická učebnica na nenásilné zvrhávanie „nedemokratických režimov“


    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/53/Sharp-From-Dictatorship-To-Democracy.jpg


     


    Výber Hongkongu za centrum podvratnej činnosti proti Číne je naprosto logický. Sedem a pol-miliónová aglomerácia prešla pod čínsku správu len nedávno, 1. júla 1997. Čína ju prevzala od Veľkej Británie a ustanovila ako osobitnú správnu oblasť (Special Administrative Region – SAR). Hongkong má odvtedy na základe zmluvy medzi Londýnom a Pekingom zaručené ponechanie dovtedajšieho hospodárskeho a spoločenského poriadku na ďalších 50 rokov. Peking má počas tejto doby niesť zodpovednosť v zásade len za obranu a zahraničnú politiku.


     


    Hoci hranice medzi Hongkongom a Čínou nie sú ešte voľne priepustné, treba oprávnene považovať toto značne anglofilné veľkomesto s vlastnou mentalitou a štýlom života, čo kopíruje trendy v Londýne a New Yorku, za apendix. Ako je známe, slepé črevo dokáže zapáliť brušnú dutinu a ohroziť celý organizmus.


     


    Tou infikovateľnou brušnou dutinou môže byť z pohľadu protivníka faktor známy ako PRD. Ide o anglickojazyčnú skratku pre oblasť delty Perlovej rieky (Pearl River Delta), Wikipédia ju stručne definuje takto: „Delta Perlové řeky (čínsky v českém přepisu Ču-ťiang san-ťiao-čou, pchin-jinem Zhūjiāng sānjiǎozhōu) je oblast říční delty u Jihočínského moře v provincii Kuang-tung v Čínské lidové republice. Je tvořena Perlovou řekou a dalšími řekami, především Si-ťiangem, Pej-ťiangem a Tung-ťiangem. Ze správního hlediska bývají za deltu Perlové řeky považována subprovinční města Kanton a Šen-čen, městské prefektury Ču-chaj, Tung-kuan, Čung-šan, Fo-šan, Chuej-čou, Ťiang-men, Čao-čching a zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky Hongkong a Macao. Jedná se tak o oblast se zhruba 120 milióny obyvatel. Přístavy ve městech Šen-čen, Kanton a Hongkong patří k největším kontejnerovým přístavům na světě.


     


    To už je sila! Ekonomika PRD vytvára osobitnú hospodársku zónu známu ako Pearl River Delta Economic Zone. Tvorí sa v nej 20% HDP Číny a podľa toho sa treba aj pozerať na rozvratný potenciál Hongkongu videný optikou súperiacej zaoceánskej veľmoci.


     






    Mapa Perlovej rieky z Wikipédie.


    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3b/Zhujiangrivermap.png


     


    Tá kontroluje svetový kartel médií hlavného prúdu, ktorý vedie proti Číne informačnú vojnu. Zapojil do nej veľké tlačové agentúry na všetkých svetadieloch a tie kŕmia miliardy konzumentov zdramatizovaným mienkotvorným spravodajstvom o priebehu hongkongského majdanu. Z vybraných aktivistov vyrobili ostro sledované celebrity.


     


    Rečniť vie – a to stačí!


     


    Tlačová kancelária SITA pokrývala 31. augusta v čase písania týchto riadkov dianie vo veľkomeste Hongkong cez prizmu tzv. pro-demokrtického aktivizmu a jeho dvoch hlavných hrdinov. Zvelebovanou ikonou rebélie je mladík, ktorý ešte nezarastá a vyzerá na 15-ročného chlapca. V skutočnosti bude mať v októbri 23 rokov a na revolucionára sa už hrá päť rokov. Začínal v detskom veku, podobne ako na druhom konci sveta švédska ekologická svätica Greta Turnbergová. Tak ako ona, aj on má isté mentálne znevýhodnenie. Grete diagnostikovali Aspergerov syndróm a krátkozrakému Joshuovi dyslexiu. Ako uvádza Wikipédia, „dyslexia je biologicky podmienená porucha, ktorá sa prejavuje neschopnosťou čítať, alebo veľmi ťažkopádnym čítaním„. Sčítaný mysliteľ sa z neho nemohol stať a tak ho rodičia – vierovyznaním kresťanskí protestanti Grace a Roger Wongovci – vypravili na inú cestu vedúcu k úspechu a sláve. Poslali ho do súkromnej kresťanskej strednej školy, aby tam rozvíjal svoje „organizačné a rečnícke schopnosti cez angažovanie sa v kresťanských skupinách„.


     


     






    Hongkonský majdan ako ťažisko mediálneho pokrytia veľkomesta portálom webnoviny.sk


    https://www.webnoviny.sk/?s=Hongkong


     


     


    V Hongkongu už horia barikády a vyškolené marionetky typu svätého Joshuu neprestanú chaotizovať situáciu dovtedy, kým nevyprovokujú krvavé zrážky a/alebo nasadenie čínskej armády na potlačenie majdanu. Účelom tejto cynickej a pomaly už rutinnej taktiky strojcov nepokojov je rozpútať otvorenú rebéliu v meste a preniesť ju do veľkomiest na susednom území pevninskej Číny.


     


    Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo 8. augusta diplomatické zastupiteľstvo Spojených štátov v Hongkongu, aby prestalo zasahovať do miestnych záležitostí. Reagovalo na správy hongkonských novín Ta Kung Pao (http://www.takungpao.com.hk/), že predstavitelia majdanistov a ich politickej strany Demosisto, vrátane jej zakladateľa, sa zišli so šéfkou politickej sekcie generálneho konzulátu USA Juliou Eadehovou. Tým zakladateľom nebol v roku 2015 nikto iný ako mladučký Joshua Wong. Francúzska tlačová agentúra AFP okamžite požiadala americké ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie a dostala sebavedomú odpoveď. Americkí diplomati sa vraj pravidelne stýkajú s predstaviteľmi širokého spektra politických síl v Hongkongu a Macaa.


     


    Dá sa predpokladať, že nemalá časť hongkonských študentov sa po návrate z prázdnin nechá nahovoriť školenými aktivistami do zintenzívnenia účasti na tzv. prodemokratickom hnutí. Vláda v Pekingu sa obáva, že „zlatá mládež“ z radov dobre situovanej a početnej hongkonskej anglofilnej strednej triedy bude inšpirovať rovesníkov, aby sa pripojili. Energia mladej generácie sa tak bude zameriavať na úzko vymedzenú činnosť a tá bude vychvaľovaná na západných sociálnych sieťach. V Hongkongu nie sú blokované a môžu ostentatívne provokovať Peking. Čínu sa preto musí pripraviť na horúcu jeseň.


     


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


     


    UPOZORNENIE


    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.










    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑