• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Postavme se proti tomuto zlu.” Zakrytí sochy maršála Koněva vyvolalo ostrou reakci

    30-8-2019 Sputnik CZ 55 1118 slov zprávy
     

    Dne 30. srpna se radní městské části Praha 6 rozhodli, že sochu skryjí pod lešením a plachtou. Vedení radnice tvrdí, že ji tímto chce ochránit před útoky vandalů. Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek uvedl, že se jedná o nejlevnější způsob, jak sochu ochránit.


    „Pro radnici je to momentálně nejlevnější způsob, jak ochránit tu sochu ve veřejném prostoru. Další náklady nás nijak netěší, ale lepší řešení nemáme,“ řekl pro iROZHLAS.cz Šrámek.


    Zhruba o hodinu později však aktivista na lešení vylezl a plachtu sundal. O případu informoval facebookový portál DVTV. Na záběrech lze vidět, jak muž vylézá na lešení a uvolňuje plachtu. Ta posléze padá k zemi a odhaluje sochu maršála. Kolem sochy zůstává stát lešení. Na místo později dorazili strážníci. Podle informací Deníku N muž, který sundal plachtu, je „proruský aktivista“ Jiří Černohorský.


    Stejný den večer byla socha maršála Koněva znovu zakryta.


    Reakce české společnosti


    Kontroverzní rozhodnutí vedení městské časti Praha 6 a celkový postoj k situaci povzbudilo různé občanské a politické síly, aby se k této otázce vyjádřily.


    Mluvčí prezidenta České republiky Jiří Ovčáček páteční rozhodnutí Prahy 6 důrazně odsoudil a označil Koláře za lidskou zrůdu.


    „Vyzývám všechny slušné lidi: Postavme se proti tomuto zlu, které plive po obětech nacismu, které uráží oběti holocaustu! Vyzývám znovu policii a státní zastupitelství: Začněte konat! Vyzývám politiky: Nemlčte!“ napsal na svůj Twitter.





    V druhém příspěvku Ovčáček přirovnal politickou stranu TOP 09, do které patří starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, k nacistické straně NSDAP.



    Za tento příspěvek byl kritizován předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem, který považuje takové porovnání za neúctu k desítkám milionů obětí 2. světové války. Dodal také, že podporuje starostu Prahy 6.





    Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdě odsoudil kroky městského úřadu Prahy 6.


    „Tzv. političtí hrdinové na Praze 6 (TOP 09, a další) se ukázali jako zcela neschopní. Umí jen rozdmýchávat vášně, ale neumí řešit následky, které ve společnosti vyvolají. Neumí se postavit vandalům a ochránit majetek, který mají spravovat. Řeči to jim jde, ale skutečná práce ne,“ napsal Filip na Twitteru.





    Na facebookové stránce KSČM se také objevila oficiální pozice strany, ve které strana vystupuje proti přepisování historie.


    „KSČM požaduje zachování pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigád v Praze 6 jako symbolu vyjádření úcty všem, kteří položili své životy za osvobození Prahy, a rovněž jako poděkování Rudé armádě, která zabránila porážce Pražského povstání. Odsuzujeme zakrytí sochy maršála Koněva plachtou, jako řešení, které navrhuje městská část Praha 6.


    Připomínáme si i odkaz 75. výročí SNP, kdy povstalo Slovensko a navázalo na představu jednotného státu Čechů a Slováků,“ uvádí zpráva.



    Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček na své stránce uvedl, že podle něj výklad historie patří historikům, nikoliv politikům.


    „Kauza Koněvova pomníku to jen potvrzuje. A vedení Prahy 6 se v ní chová jako soft verze Franty Sauera,“ napsal.





    S ministrem nesouhlasí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.


    „Vedení Prahy 6 se chová citlivě s ohledem na názory a city svých občanů. Kéž byste mohl říci totéž o sobě, pane 1. místopředsedo vlády…“ uvedl.





    Hamáčkovi také odpověděl politik a novinář Jaromír Štětina. Podle něj byla socha Koněva „projevem zpupnosti sovětského režimu a měla Československo ponížit a připomenout mu, kdo je zde pánem“.





    Politický aktivista Martin Konvička na Facebooku napsal: „Tož, radnice Prahy 6, právě nechala zakrýt sochu maršála Koněva, prý kvůli vandalům...Ten Topáckej starosta, by v 50 letech udělal kariéru snů...“



    Poslankyně Karla Maříková za SPD označila zakrytí sochy Koněva za plivnutí do tváře všem obětem nacismu.


    „Beru to velmi osobně, jelikož bratr mé babičky zemřel v plynové komoře. Za oznámení, které jim tehdejší režim poslal, že ho zplynovali, musela rodina zaplatit ještě 150,- Kč, což byly tehdy velké peníze. Nelze neustále přihlížet popírání historie,“ uvedla.



    „S tím Koněvem to mladý Kolář nedělá dobře. Ale je fajn se ujistit, že po Tomášovi Chalupovi vládne šestce další kvalitní svazaček,“ napsal na Facebooku šéfredaktor deníku Mladá fronta DNES Jaroslav Plesl.



    Šéfredaktor portálu ParlamentníListy.cz Jaroslav Polanský na Facebooku napsal, že se stydí před národem, který obětoval ve válce s Hitlerem miliony vojáků i civilistů.



    Korespondent Sputniku se nacházel u pomníku během jeho druhého zakrytí a zeptal se poslance Jaroslava Foldyny na celou kauzu.



    Oficiální stanovisko v souvislosti s vývojem situace kolem pomníku maršála Sovětského svazu I. S. Koněva zveřejnilo na sociálních sítích i Velvyslanectví Ruské federace. V něm považuje jednání vedení městské části Praha 6, které se rozhodlo skrýt před veřejností pomník maršála Sovětského svazu I. S. Koněva umístěný na náměstí Interbrigády, za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa.



    Vedení Prahy 6 vyzývá k trpělivosti a shovívavosti a vysvětluje, že lešení kolem sochy je nutné pro odbornou prohlídku.


    „Jako jedno z dalších opatření zvažujeme i antigrafitti nátěr. Aby mohl být aplikován, je potřeba se k samotné soše pohodlně dostat. Dokud ale nebude definitivně rozhodnuto, co dál, musí tam bohužel zůstat i lešení s plachtou. Děkujeme za pochopení,“ je uvedeno na stránce radnice na Facebooku.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑