• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Objevila se velmi neobvyklá exoplaneta

    28-8-2019 Sputnik CZ 88 440 slov zprávy
     

    „Planeta není jako žádná jiná v naší sluneční soustavě a navíc není jako žádná ze současných objevených planet,“ řekla Sarah Bluntová, jedna z autorů nové studie. „Jiné planety detekované daleko od svých hvězd mají převážně velmi nízkou excentricitu, což znamená, že jejich oběžné dráhy jsou kruhové. Skutečnost, že tato planeta má tak vysokou excentricitu, naznačuje ve srovnání s jinými planetami určité rozdíly v tom, jak se vytvořila nebo vyvinula.“


    Jak vědci vysvětlují, většinu času tráví HR 5183 b ve vnější části svého systému, a pak se začíná zrychlovat a učiní rychlé trhnutí vedle hvězdy. (Pohyb této planety je znázorněn v krátkém videu; neobvyklá orbita HR 5183 b je zobrazena ve srovnání s těmi „kruhovějšími“.)


    Jak skončil HR 5183 b na takové oběžné dráze? Podle vědců měla z nějakého předmětu dostat „gravitační šok“; jak bylo uvedeno, je velmi pravděpodobné, že v minulosti měla sousední planetu podobné velikosti: když se dvě planety přiblížily k sobě, jedna vytlačila druhou ze systému a skončila na takové prodloužené oběžné dráze.


    Nejbližší a potenciálně obyvatelná Superzemě


    Exoplaneta GJ 357 d nacházející se na vzdálenosti pouhých 30 světelných let od Země může být vhodná pro život, a je dost blízko pro podrobné pozorování. Píše o tom Astronomy & Astrophysics.


    Kosmický teleskop TESS objevil nejbližší super-Zemi: kamenitou exoplanetu několikrát větší než Země, která se teoreticky hodí pro vznik života. Informuje o tom Lisa Kalteneggerová z Cornellské univerzity a její kolegové.


    Systém GJ 357 se nachází v souhvězdí Hydry, 31 světelných let od nás. V centru má hvězdu třídy M, je to rudý trpaslík o hmotnosti třikrát menší než Slunce, kterého obíhají minimálně tři planety. Jedna z nich, GJ 367 d, leží v hranicích „pásma obyvatelnosti“ hvězdy, takže tamější teploty mohou být dost komfortní.


    TESS již v únoru zjistil, že hvězda GJ 357 snižuje periodicky jasnost každých 3,9 dní, a objevil planetu GJ 357 b, přibližně o 22 % větší než Země, a teplejší. Následující monitoring ukázal stopy dvou dalších planet, a tak se Kalteneggerová a její kolegové rozhodli věnovat tomu větší pozornost. Prostudovali archivní data za posledních asi 20 let a našli dodatečné informace o systému GJ 357.


    Tentokrát vědce nezajímaly výsledky tranzitu, letu planet na pozadí hvězdy, ale vliv jejich gravitace na GJ 357. Podle získaných údajů je druhá planeta GJ 357 c minimálně 3,4krát těžší než Země a má teploty nad 120 stupňů Celsia. A nakonec ta nejvzdálenější od hvězdy GJ 357 vykoná plný obrat za téměř 56 dní. Je přibližně pětkrát blíž k hvězdě než Země k Slunci, avšak GJ 367 je matnější, takže planeta zůstává v hranicích jejího eventuálního pásma „obyvatelnosti“.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑