• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Okamura: Zvyšuje se riziko jaderné války v Evropě, je nutná revize obranné strategie ČR

    27-8-2019 Sputnik CZ 56 656 slov zprávy
     

    „Zvyšuje se riziko jaderné války v Evropě. USA provedly test střely s plochou dráhou letu odpálenou ze země. Jde o test zbraně, která porušuje dohodu o likvidaci zbraní středního doletu, kterou USA vypověděly a jejíž platnost tedy nedávno skončila,“ napsal Okamura.


    Dále politik napsal, že test ukázal možnost odpálit zmíněné střely z odpalovacích zařízení, která jsou rozmístěna v Rumunsku a Polsku v rámci programu protiraketové obrany. Podle něj došlo k rozmístění střel určených pro bleskový jaderný úder proti Rusku na teritoriu východní Evropy.



    „Je jasné, že reakce Ruska bude symetrická, dojde k nárůstu napětí a zvýší se riziko konfrontace v Evropě. Znovu se vrací koncept jaderné války na teritoriu Evropy s tím, že tentokrát bude pod odvetný úder vystaven především prostor východní Evropy,“ uvedl.

    Okamura dodal, že skutečně Česká republika nemá funkční obranu proti střelám s plochou dráhou letu a že v zemi zcela neexistuje funkční civilní obrana. Upozornil na to, že jeho hnutí se hodlá obrátit na českou vládu s cílem revize základních bezpečnostních dokumentů. Jde o Bezpečnostní strategii ČR, Obrannou strategii a Koncepci výstavby Armády ČR do roku 2025 (KVAČR).


    „Tyto dokumenty neodrážejí stávající změny bezpečnostní situace ve světě a ve státech Evropy a ani nedefinují nové úkoly pro armádu v rámci obrany území našeho státu. Jsme tak plně v rukou globalistů EU a USA,“ uzavřel Okamura.



    Uživatelé Facebooku okamžitě na Okamurův příspěvek zareagovali a začali ho komentovat.


    „Vzhůru do studené války!!“ napsal Jakub Rochl.


    „Evropa vhodné bojiště pro USA?“ ptá se Rostislav Haar.


    Někteří uživatelé vyzvali Okamuru, aby zabránil zhoršení bezpečnostní situace v Evropě.


    „Musíte to nějak zastavit pane Okamuro! Lidi Vám věří !! Vyhrajte volby a jasně to USA řeknete!!“ píše Kašpar Tupý.


    Někdo navrhoval, aby se místo rozmístění raketových zbraní investovalo do jiných věcích.


    „Škoda peněz. Kdyby raději investovali do potřebnějších věcích, finančně pomohli Venezuele, Sýrii, severu Afriky a dalším. Potřebných by se našlo víc..“ okomentoval Pavel Bureš.


    Test americké řízené rakety



    18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii americká armáda vyzkoušela konvenčně konfigurovanou řízenou raketu Tomahawk s doletem přes 500 km, což bylo zakázáno podle rusko-americké dohody INF. Mimo jiné k vypuštění rakety byl použit vertikální odpalovací systém Mark 41, který se také využívá na amerických raketových obranných základnách v Polsku a Rumunsku.

    23. srpna prezident RF Vladimir Putin prohlásil, že zkoušky rakety v USA 18. srpna potvrzují údaje, jež předtím získalo Rusko, a to že Washington vyvíjí zbraň, která byla předtím zakázána smlouvou INF (vypršela 2. srpna). Prezident řekl, že se Rusko nehodlá zúčastnit závodu ve zbrojení a pověřil ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a další úřady, aby zvážily opatření na přípravu symetrické odpovědi. 



    Smlouva o INF


    V roce 1987 byla podepsána dohoda o odstranění raket středního a krátkého doletu. V té době se Sovětský svaz a Spojené státy zavázaly ke zničení všech takových komplexů balistických a řízených střel, a zároveň je v budoucnu nevyrábět, testovat a ani rozmisťovat. V říjnu roku 2018 oznámil Donald Trump, že USA od smlouvy odstupují a obvinil Moskvu z porušování povinností. Přitom žádné důkazy svého tvrzení americká strana nepřinesla.


    Později dal ministr zahraničí Mike Pompeo Moskvě dva měsíce na to, aby se „vrátila k dodržování podmínek dohody“. USA v podstatě požadovaly, aby se Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), jejíž dolet údajně porušuje ustanovení dané smlouvy.


    V Moskvě byla tato obvinění označena jako nepodložená, zároveň zdůraznila, že raketa nebyla vyvinuta a testována na vzdálenost přesahující stanovené limity. Dne 3. července podepsal prezident RF Vladimir Putin zákon o pozastavení platnosti smlouvy o INF a 2. srpna byla smlouva ukončena.


    Na začátku srpna média informovala, že ani po rozpadu INF nebude Rusko měnit svou vojenskou doktrínu. „Nevidím důvody k revizi naší vojenské doktríny. Je to dokument, který má základní povahu koncepčně zaměřenou do budoucna, jeho formulace jsou důkladně zváženy a mimořádně přesné, nemohou být pořád opravovány v závislosti na těch nebo jiných okolnostech,“ prohlásil náměstek ruského ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov. I přesto, že každý dokument potřebuje po jisté době úpravu či upřesnění, v souvislosti s touto konkrétní situací se smlouvou o INF však důvody nevidí, dodal Rjabkov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑