• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Problémy slovenské armády pozornosti Čaputové neunikly. Prezidentka SR oznámila, jak bude dohlížet na Ozbrojené síly

    27-8-2019 Sputnik CZ 42 479 slov zprávy
     

    Poznamenává se, že prezidentka má informace o tom, že navzdory velkým investicím do modernizace nedostávají vojáci vše, co pro svou službu a práci potřebují.


    Zároveň je obeznámena s tím, že Slovensko zaostává v plnění závazků NATO, ačkoli se situace v tomto směru částečně zlepšuje.


    „Máme modernizační plány, které máme problém naplnit a čelí kritice kvůli své proveditelnosti a neprůhlednosti. A také jen velmi málo, nebo vůbec není slyšet hlas vojenských profesionálů,“ řekla s tím, že jako prezidentka a hlavní velitelka se bude o stav ozbrojených sil zajímat.


    Záleží jí na tom, jak se plní závazky, i na tom, jak efektivně a transparentně se investují peníze do obrany.


    Zajímá se i o to, jaké jméno mají slovenské ozbrojené síly v zahraničí.


    „Proto bude součástí mých návštěv regionů často i návštěva vojenských posádek. A budu se ptát vždy, když budou pochybnosti o tom, jak se naše ozbrojené síly rozvíjejí,“ sdělila Čaputová velitelům.



    Zdůraznila, že velitele vnímá jako své spojence a očekává od nich otevřenost, upřímnost a profesionalitu.


    Odpovědnost za stav ozbrojených sil se podle ní projevuje i tím, že nebudou mlčet, když budou mít pocit, že přijímaná rozhodnutí nejsou v zájmu rozvoje ozbrojených sil a plnění závazků.


    „Dveře ke mně budou vždy otevřené,“ přislíbila prezidentka.


    Podotýká se, že Čaputová velitelům poděkovala za službu a připomněla, že se jménem Slovenské republiky jednoznačně přihlásila k euro-atlantickým hodnotám a aliančním závazkům. Právě po Praze její druhá návštěva vedla do Bruselu, kde navštívila i centrálu Aliance.


    Ministr obrany Peter Gajdoš patřil k prvním ministrům, se kterými Čaputová jako prezidentka mluvila.


    Stav slovenské armády


    Na začátku srpna bylo informováno o tom, že Američané začnou vyrábět pro SR 14 stíhacích letounů F-16.


    Za celou zakázku s municí, přepravou, dvouletou údržbou a výcvikem pilotů Slovensko zaplatí téměř 1,6 miliardy eur.


    Je to nejdražší modernizace vojenské techniky v dějinách země. Tato modernizace tvoří výměnu ruských letadel MiG-29 za nové americké F-16 slučitelné s infrastrukturou armád NATO.


    Podle televizního kanálu JOJ je možné, že finální cena pro Slovensko bude ještě vyšší, jelikož smlouva počítá také s případnými dodatky.


    Součástí kontraktu je také výcvik slovenských pilotů, kterých by mělo být 22. Na nové americké stíhací letouny se má zaučovat přibližně 160členný podpůrný personál.


    Podle Gajdoše by měly první čtyři americké stíhací letouny na Slovensko dorazit už v roce 2022 a dalších 10 letadel v roce 2023. To se však pravděpodobně neuskuteční, protože Pentagon nyní slibuje dokončení výroby až na začátku roku 2024.


    V březnu se připomínalo dvacetiletí vstupu Slovenska a Česka do aliance. Bývalý náměstek českého ministra zahraničí Jaroslav Bašta, který v tu dobu působil jako politik, okomentoval současný stav organizace. Podle něj se z NATO stala politická organizace, v níž vládnou asymetrické spojenecké vztahy. Podle jeho názoru prezident Spojených států Donald Trump v některých svých projevech NATO degradoval na pouhý klub odběratelů amerických zbraní.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑