• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žena si stěžovala na vodu v uchu a našla tam jedovatého pavouka

    25-8-2019 Sputnik CZ 111 360 slov zprávy
     

    Pacientce lékaři oznámili, že jí do ucha vklouzl pavouk koutník jedovatý. Potom doktoři jedovaté zvíře z ucha ženy vytáhli.


    Torresová později připustila, že se velmi bojí toho, co se stalo. Prý vůbec netušila, že se jí do ucha mohou dostat pavouci.


    „Včera v noci jsem si do uší dala bavlněné tampóny, protože jsem neměla špunty do uší,“ řekla.


    Pavouk koutník jedovatý je jedním ze dvou jedovatých pavouků žijících ve Spojených státech. Jeho kousnutí může způsobit svědění, podráždění, bolest a ve vzácných případech i smrt.


    Dříve média informovala, že dramatická změna klimatu bude mít spoustu negativních dopadů, které vědci nepředvídali, navíc odborníci právě našli další: opravdu agresivní a zvláštní pavouci. S takovým výzkumem přišel vědecký portál Nature Ecology & Evolution.


    Vědci z McMaster University v Kanadě zkoumali chování pavouků Anelosimus studiosus v oblastech extrémního počasí.




    Vedoucí autor studie a evoluční biolog Jonathan Pruitt uvedl, že je nesmírně důležité porozumět tomu, jaké důsledky má počasí na životní prostředí, vývoj a přirozený výběr mezi bytostmi. Konec konců s rostoucí hladinou moře se frekvence tropických bouří jen zvýší.


    Tým vědců se zaměřil na ženské kolonie pavouků, které obvykle žijí na cestě tropických cyklónů ve Spojených státech a Mexiku. Jejich studie zahrnovala pozorování skupin pavouků před a po bouři po dobu 48 hodin.


    Agresivita pavouků byla měřena rychlostí, počtem útoků, reakcí na získání kořisti do pavučiny, pravděpodobností, že pavouci mohou vykazovat kanibalismus a jíst samce a jejich potomky, a také reakcí na pronikání dravých pavouků jiného druhu.


    Následně byly výsledky porovnány s osminohými koloniemi stejného druhu z méně extrémních oblastí. Agresivní pavouci mají tendenci získat zdroje lépe kvůli jejich nedostatku, ale zároveň jsou více náchylní k boji mezi sebou v podmínkách hladu nebo přehřátí.


    Analýza ukázala, že kolonie s nejagresivnějšími pavouky po tropickém cyklónu produkovala více vajíček a pavouci měli více přežívajících potomků. Tato tendence byla tak postupná, že vědci věří, že se jedná o evoluční reakci.


    Závěrem se dodává, že je pravděpodobné, že by k tomu mohlo dojít u velkého počtu populací pavouků, pokud by se počasí po celém světě stalo v důsledku změny klimatu extrémnější.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑