• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pellegrini zareagoval na ultimátum na odvolání z funkce státní tajemnice Ministerstva spravedlnosti Jankovské

    24-8-2019 Sputnik CZ 128 818 slov zprávy
     

    Lídr slovenského hnutí OĽaNO Igor Matovič 24. srpna vyzval ministra spravedlnosti Gábora Gálu (Most-Híd) a premiéra Petra Pellegriniho (Směr-SD) k odvolání státní tajemnice Moniky Jankovské z funkce. V opačném případě plánuje v pondělí ráno protestní shromáždění před budovou ministerstva.


    Matovič tak zareagoval na komunikaci státní tajemnice Moniky Jankovské s Mariánem Kočnerem. Zprávy mají být datované od podzimu 2017 až po červen minulého roku, kdy byl Kočner zadržen. Ve čtvrtek 22. srpna její telefon zabavili policisté NAKA, aby provedli zajišťovací úkony v trestní věci týkající se korupční trestné činnosti a zneužívání pravomoci veřejného činitele.


    V sobotu 24. srpna předseda slovenské vlády Peter Pellegrini na ultimátum Matoviče oznámil, že bude jednat, pokud se potvrdí podezření.


    „Budu jednat, pokud se potvrdí podezření. Ale u pana Matoviče netřeba čekat, on sám se přiznal, že se setkával s Mariánem K. Proto si myslím, že by měl jít všem příkladem a ihned odejít z parlamentu a slovenské politiky," konstatoval Pellegrini.


    Současný ministr spravedlnosti Gábor Gál z koaliční strany Most-Híd nato uvedl, že nemá důvod své státní tajemnici nevěřit. Ta ho ujistila a vyvrátila zprávy, že by se znala s Kočnerem nebo se Zsuzsovou. Jankovská se na ministerstvo dostala z popudu strany Směr a má údajně blízko k bývalému ministru vnitra Robertu Kaliňákovi.


    Policie ve čtvrtek provedla zajišťovací úkony v trestní věci týkající se korupční trestné činnosti a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Národní kriminální agentura zasahovala v souvislosti se zajištěnými zprávami, které nespecifikovala. Jankovská policii předala mobilní telefon, zajišťovací úkony se měly týkat i soudců okresních a krajských soudů.



    Kiskova strana chce její odchod


    V pátek na razii u Jankovské reagovala strana bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky Za ľudí. Své stanovisko zveřejnila na Facebooku. Podle členů strany po čtvrteční akci není představitelné, aby tajemnice nadále zůstávala ve své funkci.


    „Podezření, které vyplývají z akcí policie a komunikace člověka, který je obviněn z vraždy, jsou natolik závažné, že by mělo být jen otázkou hodin, kdy skončí Monika Jankovská ve funkci,“ prohlásila strana.


    Členka strany Márie Kolíková dodává, že je nutné vrátit důvěru k justici. Upozornila, že Jankovská je rovněž i soudkyní, a proto by proti ní měla být vyvozena disciplinární odpovědnost. Její funkce by měla být pozastavena. Podle Kolíkové je rovněž nutné důsledně oddělit politiku od soudnictví. Tento problém se netýká jen Jankovské, ale i Štefana Harabina.


    „Dále je třeba důsledně oddělit politiku od výkonu soudní moci. A to je dnes případ paní Jankovské a pana Harabina. Toto procházení, neustálé koketování mezi soudní mocí a politikou, nesvědčí takovému výkonu soudnictví, které by se mělo každému jevit jako nezávislé a nespojené s politickými rozmary, ať už osobními nebo stranickými,“ poznamenala Kolíková.


    Harabin na začátku srpna oznámil, že hodlá kandidovat na předsedu Nejvyššího soudu Slovenska a zároveň plánuje působit i v parlamentu. Proti tomu se ostře postavila koalice stran Progresivní Slovensko a Spolu-občanská demokracie. Harabinovu kandidaturu koalice označila za hrozbu pro spravedlnost na Slovensku.



    Mobily soudkyň i prokurátora


    Vyšetřovatelé rovněž zabavili mobily nejméně dvěma soudkyním a prokurátorovi. První soudkyní je Zuzana Maruniaková z Okresního soudu Bratislava V, která rozhodla ve prospěch Kočnera v kauze směnky v hodnotě osmi milionů eur. Směnku přitom nenechala přezkoumat.


    Tou druhou je Miriam Repáková z Okresního soudu Bratislava I, která měla umožnit lidem z Kočnerova okolí převzít firmu Technopolis Servis s majetkem v hodnotě 20 milionů eur. Ministr spravedlnosti Gál navrhl obě soudkyně disciplinárně stíhat.


    Mobil byl zabaven i prokurátorovi Bystríku Palovičovi, kterého policisté podezřívají z napojení na Kočnera.


    Napojení na vrcholové politiky?


    Zprávy o Kočnerově komunikaci zveřejnil slovenský Denník N. Obviněný podnikatel ve své komunikaci se Zsuzsovou mluví i o kontaktech na tehdejšího šéfa vládní strany Směr-SD a tehdejšího premiéra Roberta Fica, předsedu parlamentu, lídra koaliční strany SNS Andreje Danka nebo předsedu strany Most-Híd Bélu Bugára a bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka (Směr).



    Fico tyto zprávy označil za mediální džihád proti straně Směr a jakékoliv vazby na Kočnera popřel. Uvedl, že žádnou osobní schůzku, jak údajně tvrdí ve zprávě Kočner, neměl a obvinil média, že se zveřejňováním nepotvrzených informací snaží Směr před volbami zničit.


    Své vazby na Kočnera popřel i Danko, který od něj měl dostávat podklady pro televizní debaty. Přiznal však, že se s ním jednou v roce 2014 setkal. Od té doby ho již neviděl. Popřel i kontakty se Zsuzsovou.


    Bugár rovněž přiznal, že s Kočnerem během své dovolené na Maledivách krátce po vraždě Jána Kuciaka mluvil. Další kontakty popřel.


    „Během naší dovolené si jednou přisedl k našemu stolu během snídaně. Vyměnili jsme si pár vět, tehdy se zběžně zeptal na aktuální situaci doma,“ řekl Bugár, který dříve tvrdil, že se s ním pouze pozdravil.


    Komunikaci s Kočnerem popírá i Kaliňák. Fico mezitím tvrdí, že Denník N je financovaný společností Eset, která je „podle cizích zdrojů prokazatelně napojena na zahraniční tajné služby“. Eset podle něj podporovala vznik strany Progresivní Slovensko Michala Trubana. Ten popřál vyšetřovatelům hodně štěstí v jejich práci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑