• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Londýně se lekli Putinova prohlášení o přípravě symetrické odpovědi na zkoušku americké rakety

    24-8-2019 Sputnik CZ 48 499 slov zprávy
     

    Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že prohlášení Vladimira Putina je „dalším příkladem“ ruských akcí zaměřených na oslabení evropské bezpečnosti.


    „Prohlášení Ruské federace o odvetných raketových testech je dalším příkladem mnohem širšího modelu činností Ruska, které jsou zaměřeny na oslabení evropské bezpečnosti založené na pravidlech mezinárodního systému, jenž zajišťuje bezpečnost našich občanů,“ uvedl člen britského ministerstva vnitra na žádost o komentář prohlášení prezidenta Putina.


    Prohlášení Vladimira Putina


    Ruský prezident v pátek 23. srpna na jednání se členy Rady bezpečnosti RF oznámil, že zkouška pozemního odpalovacího zařízení MK 41 Spojenými státy jen prokazuje podloženost nároků, které ruská strana vyjadřovala USA ještě v průběhu platnosti smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF).


    Putin zdůraznil, že Washington zrežíroval „propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska“.


    „Jak je nyní všem jasné, jejím jediným cílem bylo přikrytí prací prováděných Washingtonem s porušením smlouvy a původní úmysl odstoupit od ní,“ vysvětlil.


    Na závěr svého projevu ruský prezident pověřil ministerstvu obrany, ministerstvu zahraničí a dalším příslušným úřadům, aby zanalyzovaly úroveň nebezpečí a přijaly „komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi“.



    Pentagon zkouší rakety nad rámec INF


    Dne 18. srpna ve Spojených státech došlo k testování řízené rakety, která byla dříve zakázána smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).


    „Ministerstvo obrany provedlo letové zkoušky řízené střely konvenční, tzn. Nejaderné, konfigurace na ostrově San Nicolas v Kalifornii. Zkušební raketa opustila pozemní mobilní odpalovací zařízení a cíl zasáhla přesně po více než 500 kilometrech,“ uvedl ve svém prohlášení Pentagon.


    Reakce Moskvy


    Ruské vedení nepochybuje o tom, jaké jsou skutečné záměry amerických kolegů, řekl Putin.


    „Když se zbavili zavedených omezení, rozvázali si ruce k umísťování dříve zakázaných raket v různých regionech světa. Američtí politici na vysokých místech i úrovni prohlašují, že umísťování nových systémů může začít od asijsko-pacifické oblasti, ale i to se dotýká našich základních zájmů, neboť to vše se nachází blízko ruských hranic,“ vysvětlil prezident.


    Zároveň připomněl, že Moskva se nikdy nechtěla nechat zatáhnout do závodů ve zbrojení a ve výdajích na obranu Rusko zaujímá sedmé místo na světě, zatímco na prvním místě jsou USA.



    ​„K vyvíjení nejnovějších zbraní vyprovokoval Rusko Washington svým jednostranným odstoupením od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany v roce 2003. Byli jsme prostě nuceni a skutečně povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Děláme to teď a budeme to samozřejmě dělat i v budoucnosti,“ zdůraznil.


    Situace kolem INF


    SSSR a USA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.


    V říjnu 2018 Trump oznámil, že Washington odstupuje od smlouvy kvůli „nedodržování“ závazků ze strany Moskvy, ale žádné důkazy americká strana nepředložila.


    V roce 2019 Rusko jako odpověď na jednání USA pozastavilo svou účast ve smlouvě INF.


    Na Sputniku jsme vás dříve informovali o variantách raket, které může Rusko vyvinout po ztroskotání smlouvy o INF.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑