• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Člen Klausovy právní komise se opřel do Mináře: Milion chvilek pro demokracii je nástroj na znásilnění voličů

    24-8-2019 Sputnik CZ 92 326 slov zprávy
     

    Dne 21. srpna předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář během vzpomínkové akce věnované výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a památce na oběti demonstrací v srpnu 1969 roztrhal Ústavu České republiky. Spojil to s neústavním jednáním českého prezidenta Miloše Zemana při odvolání ministra kultury.


    Podle Zdeňka Koudelky prezident Miloš Zeman neporušil ústavu, když odmítl Michala Šmardu jmenovat ministrem kultury.


    „Ústava právo jmenovat ministry dává prezidentovi, který nemůže jmenovat někoho bez návrhu premiéra, ale navrhovací právo není silnější než jmenovací. Prezident nemusí návrhu vyhovět,“ vysvětluje expert.



    „Minářova kritika Miloše Zemana je průzračně pokrytecká,“ míní Koudelka a dále uvádí příklady, kdy prezidenti odmítali navrhované kandidatury.


    „Proč Minář nekomentoval to, že prezident Václav Havel odmítl návrh vlády Miloše Zemana na odvolání předsedy Komise pro cenné papíry Tomáše Ježka, odmítl návrh Poslanecké sněmovny na jmenování Františka Brožíka viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, odmítl návrh Akademického senátu Univerzity Hradec Králové na jmenování rektora Petera Mikuleckého,“ píše právník.


    Připomněl také odmítnutí slovenského prezidenta Michala Kováče, který nechtěl jmenovat Ivana Lexu na návrh premiéra Vladimíra Mečiara ministrem v listopadu 1993, a cituje jeho slova: „Pán Lexa nesplňuje předpoklady na výkon funkce a protože ho poznám osobně, nemá ani moji osobní důvěru.“


    „Milion chvilek pro demokracii je nástroj na znásilnění voličů, kteří ve svobodných volbách dvakrát zvolili Miloše Zemana prezidentem. Je to hnutí nedemokratické, protože chce lidem vzít základní politickou hodnotu listopadu 1989, tedy že vládnout mají na pevně stanovenou dobu ti, kteří volby vyhrají, a ne ti, kteří je prohrají,“ uvedl Koudelka na závěr.



    Reakce českých politiků


    Krok aktivisty Mináře nenechal v klidu ani české politiky. Poslankyně Poslanecké sněmovny PČR a zástupkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová Zahradníková, poslankyně za SPD Karla Maříková, poslankyně Barbora Kořanová (za ANO) a jiní politici ostře reagovali na roztrhaní ústavy před sídlem nejvyššího ústavního činitele. Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná si myslí, že všechny strany, které se ke spolku hlásily, by se po tomto kroku předsedy Mináře měly omluvit.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑