• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    "Při rychlosti 2500 km/h": stíhačky Tichooceánské flotily provedly cvičnou bitvu ve stratosféře

    22-8-2019 Nová Republika 163 569 slov zprávy
     

    Nikolaj Sokolov, Polina Poletajevová
    23. 8. 2019     russian
    Modernizované stíhačky MiG-31BM poprvé provedly cvičnou bitvu ve stratosféře. Oznámilo to Ministerstvo obrany RF. Během manévrů bylo prováděno zachycení potenciálního narušitele vzdušných hranic Ruska. Výcviková bitva probíhala v nadmořské výšce více než 20 km a při rychlosti 2500 km/h.

    První cvičnou bitvu ve stratosféře provedli stíhačky MiG-31BM námořního letectva Tichooceánské flotily.

    "Jeden z MiGů-31BM působil jako narušitel vzdušných hranic, který měl za úkol proniknout do ruského vzdušného prostoru maximální rychlostí ve spodních vrstvách stratosféry, projít stanovený mezník a vyhnout se možnému stíhání", uvedl náčelník tiskové služby Východního vojenského okruhu pro Tichomořskou flotilu, kapitán 2. třídy Nikolaj Voskresenský.

    Cíl úspěšně zachytil druhý stíhací letoun MiG-31BM, přičemž podle podmínek výcvikového úkolu byl pilot nucen hledat nepřítele sám, bez zapojení pozemních systémů protivzdušné obrany. Po zachycení cíle piloti vypustili elektronické rakety dlouhého doletu vzduch-vzduch.

    "Let byl uskutečněn rychlostí 2500 km/h ve výšce více než 20 km", zdůraznilo ministerstvo.

    Uvádí se, že cvičení proběhlo na "praktickém stropu" možností stíhaček. Je to nejvyšší nadmořská výška, na kterou může letadlo vystoupat při zachování řízení a možnosti rychle vystoupat výš.

    Během cvičení bylo uskutečněno celkem šest vzletů do stratosféry. Piloti si nadále osvojují novou leteckou techniku a zdokonalují schopnosti protivzdušné obrany, uzavírá Ministerstvo obrany Ruska.

    Stojí za zmínku, že MiG-31BM je modernizovaná verze stíhačky MiG-31, která dostala vylepšený systém ovládání zbraní a nový radar.

    Dodělávky, provedené v letadle, výrazně zlepšily jeho bojové schopnosti, sdělil RT zasloužilý pilot Ruska, člen prezidentské komise pro rozvoj letectva Jurij Sytnik.

    "Jde o to, že vysoce přesné zbraně (které stíhačka nese, pozn. RT ) vyžadují vysoce přesné pilotování a několik dalších zaměřovačů. A právě tato dodělávka byla na MiG-31 provedena. A prakticky na stejném základě, na stejné platformě, jsme získali nové letadlo. Celkově jde o tutéž koncepci, jakou konstruktér MiG-31 zamýšlel, ale kvalitativně jsme získali letadlo o dva až tři řády vyšší", poznamenal expert.

    Kromě toho podle vyjádření Sytnika může stíhací letoun zachytit nejen letouny a vrtulníky, ale také kosmickou techniku.

    Průběh modernizace
    Letecká složka ruské armády v současné době prochází modernizací. Podle Jurije Sytnika nejrozsáhlejší modernizaci absolvovaly bombardéry.

    "Největší modernizace se týká strategických bombardérů Tu-95. Motory, podvozek, hydraulika zůstaly ze starého stroje, ale je jiná avionika, jiné zaměřovače, jiné možnosti pro přenos strategických zbraní, vypouštění raket z paluby letadla. Díky tomu všemu je letadlo "živější" na dobu nejméně 25-30 let. Modernizace se dotkla i letadel Tu-142", řekl.

    Dopravní letoun Il-76 navíc obdržel nové motory. To podle vyjádření Sytina "zvýšilo vzdálenost doletu, snížilo spotřebu paliva a hlučnost" a také "se zvýšil okruh působnosti letadla".

    Rovněž byl modernizován letoun Mig-29. "Stal se mobilnějším a začal vykonávat širší škálu úkolů", poznamenal expert.

    Pravidelná cvičení

    Dříve 15. srpna proběhlo v Kaliningradské oblasti cvičení námořního letectva Baltské flotily. Do manévrů se zapojilo více než deset posádek frontových bombardérů Su-24 a víceúčelových stíhaček Su-30SM.

    Piloti absolvovali asi 50 vzletů, během nichž bylo nacvičeno více než deset taktických scénářů. Bylo mezi nimi krytí pozemních jednotek střelbou, zničení velitelských stanovišť, obrněných vozidel a živé síly protivníka, letecký průzkum a ničení vzdušných cílů.

    Během cvičení bylo vypuštěno 200 neřízených leteckých střel, shozeno více než 50 bomb a bylo spotřebováno 800 30mm nábojů z leteckých kanónů.

    9. července proběhlo námořní letecké cvičení Černomořské flotily Ruska. Letecké jednotky provedly pátrání a zničení výsadkového oddílu lodí potenciálního nepřítele. Piloti také nacvičili manévry obejítí prostředků protivzdušné obrany na lodích podmíněného nepřítele. Manévrů se zúčastnily frontové bombardéry Su-24 a těžké stíhačky Su-27 a také byly použity bezpilotní vzdušné prostředky.

    Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑