• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Blaha přímo z místa činu: Čínský socialismus je pro Tibet požehnáním, Američané překrucují dějiny

    22-8-2019 Sputnik CZ 57 490 slov zprávy
     

    Blaha během své cesty do Číny navštívil Tibet, odkud napsal své postřehy. Na Facebooku obvinil Spojené státy z toho, že šíří nepravdivé informace o Tibetu, aby oslabily čínskou vládu. Jako příklad uvedl populární americký film Sedm let v Tibetu z roku 1997 s Bradem Pittem v hlavní roli.


    „Pamatujete? Ve filmu žili Tibeťané v suverénním, téměř demokratickém státě, dokud nepřišli zlí agresivní Číňané, kteří je všechny krvavě rozprášili a Tibet vojensky anektovali,“ píše Blaha, který stojí v čele parlamentní delegace.



    „A všichni samozřejmě nenávidí čínské komunisty, kteří ubližují nevinným buddhistům. To je vlastně skutečný smysl filmu – vyvolat nenávistné emoce proti čínským komunistům,“ pokračuje.


    Podle něj situace v regionu byla ve skutečnosti zcela jiná. Blaha upozorňuje, že před ustanovením čínské vlády byl Tibet teokracií, kde panovalo otroctví. Na vrcholu společenského žebříčku byli mniši a místní feudálové, zatímco většina obyvatelstva žila v bídě. Přísnou stratifikaci tibetské společnosti Blaha přirovnal k fašismu.



    „A prý dobroučký křehký dalajlama zrušil trest smrti. Ehm, no ono vlastně trest smrti ani nemusel existovat, protože většina obětí podlehla nelidskému bičování a mučení, které patřilo mezi nejtypičtější tresty,“ píše.



    Jako příklad uvedl známý příběh 13leté tanečnice, kterou v roce 1942 nechali zbičovat do bezvědomí za to, že se nedostavila včas na představení pro dalajlamu.

    „Takže ještě jednou, žádné pohádkové království s milým chlapcem, ale nelidský režim se zaostalými mnichy, kvůli kterým země upadala, lidé otročili a hladověli a oni mezitím bez dohledu vyháněli ďábly a hmmmkali po klášterech. Něco jako evropské 11. století. Fakt pohádka,“ napsal.


    Blaha je přesvědčený, že čínští komunisté Tibet zásadním způsobem zmodernizovali. Došlo ke zrovnoprávnění žen, výstavbě silnic, rozvoji školství a zdravotnictví.


    „Bez Číny by se za dva dny vrátil zpět do středověku. Promiňte, ale čínský socialismus je pro Tibet požehnáním,” tvrdí. „Ale mnozí západní liberálové pociťují neuvěřitelné nutkání hájit krutou náboženskou diktaturu ve starém Tibetu,“ poznamenal Blaha.



    Přitom připomíná, že Tibet získal faktickou nezávislost na Číně pouze v důsledku čínské občanské války a úpadku centrální vlády. Jeho nezávislost žádný stát oficiálně nepřiznal. Kontrolu nad Tibetem získali čínští komunisté v roce 1950 mírovým způsobem na základě dohody se 14. dalajlámou a Tibet měl zpočátku rozsáhlou autonomii.


    „Pak ale v roce 1959 došlo k povstání tibetských feudálních elit proti Pekingu a tibetští mniši a náboženští fanatici spustili etnické čistky proti čínskému a muslimskému obyvatelstvu,“ píše.


    Dalajlamu spolu s některými evropskými politiky Blaha obviňuje ze spolupráce se západními mocnostmi.


    „A když dá CIA pokyn, tak ho američtí ratlíci jako Kiska rádi přijmou, aby provokovali Čínu, která přesně ví, kdo dalajláma financuje a chápe ho jako obyčejného separatistu,“ tvrdí Blaha.



    Podle něj dalajlama lže, když obviňuje Peking z kulturní genocidy. Během své návštěvy nabyla naopak dojmu, že si Číňané tibetské kultury velmi váží a Tibeťané mohou svobodně praktikovat své náboženství v klášterech.


    „Nevěřte jim nic. Tak jako lžou o Rusku, tak lžou i o Číně. A důvod je, aby oslabovaly Čínu a aby útočily na své geopolitické rivaly,“ napsal Blaha o USA.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑