• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chmelár prozradil, proč ztroskotal Dubčekův experiment: Zužovat Pražské jaro na nenávist k Rusku je deformace událostí

    21-8-2019 Sputnik CZ 48 464 slov zprávy
     

    Svůj příspěvek na Facebooku Chmelár začal citátem odpovědi bývalého amerického ministra zahraničí Henry Kissingera, proč Američané po 21. srpnu Československu nepomohli.


    „Legenda světové diplomacie odpověděla takto: Za prvé dodržovali jaltskou dohodu o sférách vlivu. Za druhé pro amerického prezidenta bylo důležitější, aby se uskutečnila jeho cesta do Moskvy na jednání o jaderných zbraních. A zatřetí si vůbec nepřáli, aby bylo Pražské jaro úspěšné a prokázalo přednosti socialismu s lidskou tváří,“ napsal.



    Dále politik vysvětluje, co bylo unikátního na Pražském jaru a na čem ztroskotal Dubčekův experiment. Poznamenává, že „ve skutečnosti reformní proces zadusili nejen neostalinističtí komunisté, ale i neoliberální kapitalisté“. Připomíná zákon o socialistickém podniku, který zřizoval rady pracujících jako kolektivní orgány účastnící se řízení podniků, rozhodování o jejich dlouhodobé koncepci a rozdělování zisků. Podle něj, kdyby ten zákon byl přijat, ekonomická demokracie by byla dnes na Slovensku mnohem propracovanější a rozšířenější než kdekoli na světě.

    „Pražské jaro totiž začalo přetvářet instituci státu a vytvořilo koncepci vzájemného působení státní struktury a hnutí zdola. V tom bylo absolutně unikátní,“ uvedl Chmelár.


    Poukázal také, že pracovní doba byla naposledy zkrácená před 51 lety: volné soboty jsou úspěchem Pražského jara.


    „Zúžit odkaz Pražského jara na tanky a nenávist k Rusku je primitivní cílevědomou deformací těchto historických událost,“ uvedl.



    A tímto směrem plánuje politik vést jeho nové hnutí.


    „Socialisté se plně hlásí k humanistickému pokrokovému odkazu Pražského jara a cítí se být dědici a pokračovateli jeho myšlenek.“



    Chmelár píše, že jeho příznivcům nestačí současná podoba sociálního státu, „která měla v lidech rozvíjet pocit bezpečí a důstojnosti, ale místo toho zdegenerované do systematického podezírání a zahanbovaní“.

    „Je to groteskní pakt mezi pravicí a levicí. Stará liberální demokracie se vyčerpala. Nechala se zkorumpovat, z liberalismu se stal neoliberalismus a jeho slepá víra v neviditelnou ruku trhu nás přivedla do současné krize,“ poznamená politik.


    Jaká je to krize? Chmelár popisuje, že „tento režim však nemá nic společného s demokracií a plodí pouze koncentraci moci, nespokojenost a následně fašismus. Proti vůli většiny nás dotáhli do NATO, proti vůli většiny nám vnutili divokou privatizaci, proti vůli většiny rozbili fungující družstva, proti vůli většiny rozkradli fabriky, proti vůli většiny prodali naši společnou půdu, proti vůli většiny nám vnutili tzv. šokovou terapii transformace ekonomiky, která ožebračila obrovské množství lidí“.



    Na konci svého příspěvku uvedl, jaké cíle sleduje jeho hnutí: „Nechceme s korupcí bojovat, my ji chceme trestat. Nechceme se vyrovnávat pouze se zločiny komunistického a fašistického režimu, ale také toho současného. Prozkoumat pochybné privatizace. Vrátit státu rozkradený majetek. <…> Vystoupíme ze začarovaného kruhu zbrojení, násilí a válek. Masivně podpoříme obnovitelné zdroje energie. Prosadíme zrovnoprávnění podmínek pro podporu našich zemědělců v rámci EU. Ukončíme klerikalismus, zrušíme 70 let platný stalinistický zákon o financování církví a zavedeme důslednou odluku církve od státu.“



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑