• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Trumpov hnev kvôli Grónsku v kontexte 60. výročia byrokratického podmanenia si Havajských ostrovov

    21-8-2019 Zem & Vek 49 875 slov zprávy
     

    Je tomu presne 60 rokov, ako si Spojené štáty americké byrokraticky podmanili aj Havajské ostrovy a spečatili svoju nadvládu nad nimi vyhlásením za 50. štát USA. Pri spojení si tejto dejinnej udalosti a jej okrúhleho výročia možno o to viac zarezonuje aktuálna snaha Bieleho domu kúpiť od Dánska územie Grónska. Americká rozpínavosť je v ostatných rokoch citeľná najmä vo vojenskom zasahovaní do záležitostí suverénnych štátov. Takto v ostatnom období zdemolovali fungujúce krajiny ako Lýbia či Irak, do ktorých americká vlajka priniesla chaos, trieštenie a vojny klanov.


     
    Článok pokračuje pod reklamou.



    ´


    NOVINÁRI OCHOTNE POMOHLI


    K tejto agresívnej politike však potrebovali nevyhnutnú pomoc zo strany mainstreamových médií. Práve tie rozhodujúcou mierou prispeli k šíreniu konšpirácie, že v Iraku sa nachádzajú zbrane hromadného ničenia, pričom následne sa po dobytí krajiny nikde nenašli. Nie je to žiadnym tajomstvom, túto taktiku šírenia klamstva potvrdil aj bývalý britský premiér Tony Blair. Šírenie konšpirácie pomohlo presvedčiť verejnost, že vojna v Iraku je spravodlivá a svätá. Už samotný pojem svätá vojna je demagógia, ktorú dokázali vymyslieť a dnes udržiavať len vojnoví štváči a ich prisluhovači z médií hlavného prúdu.


    GRÓNSKO CHCÚ BEZ BOJA


    Podobne ako Aljašku, ktorú si Spojené štáty odkúpili od Ruska, sa chcú dnes dostať k územiu Grónska, ktoré patrí pod administratívnu vládu z Kodane, čo inak robí z Dánskeho kráľovstva jednu z najväčších krajín Európy, pričom je pravdou, že geograficky patrí k Severnej Amerike. No USA si Grónsko chcú kúpiť a podmaniť najmä preto, že ide o najväčší ostrov sveta. Dáni sa však krajiny s hlavným mestom Nuuk nechcú vzdať, čo prinieslo aktuálny Trumpov hnev spojený so zrušením návštevy Kodane. Ako píšu novinky.cz: „dánski politici jeho plán ostrov kúpiť označili za absurdný prvoaprílový žart. Trump to ale myslí vážne. Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že Grónsko nie je na predaj“. (Zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/trump-zrusil-cestu-do-danska-protoze-mu-zeme-nechce-prodat-gronsko-40293829.) „Dánsko je výnimočná krajina s úžasnými ľuďmi, ale na základe komentárov premiérky, že nemá záujem sa o predaji Grónska baviť, preložím na iný termín schôdzku plánovanú o 14 dní,“ napísal Trump na svoj ostro sledovaný Twitter.


    152-ROČNÝ ZÁUJEM


    Ako informuje idnes.cz, USA majú o Grónsko záujem už viac ako 150 rokov. „Už v roku 1867 ho nadhodil kabinet prezidenta Andrewa Johnsona, ktorý zvažoval taktiež nákup Islandu. Podľa agentúry Bloomberg vychádzal z predpokladu, že ziskom oboch ostrovov USA obklopí Kanadu a časom ju tak prinúti k tomu, aby sa k Štátom pripojila.“ Grónsko sa im však nepodarilo získať vtedy, ani teraz. V dejinách prišli aj ďalšie pokusy o nákup strategicky významného ostrova, ktorý je vo veľkej miere pokrytý ľadom. S takouto myšlienkou sa podľa agentúry AP pohrával aj Harry Truman. Jeho najdôležutejšie časti chcel dokonca vymeniť za Aljašku – až takto si USA cení tento ostrov. V roku 1946 „od neho Dáni dostali konkrétnu ponuku. ´Dajte nám Grónsko a my vám zaň vyplatíme 100 miliónov dolárov v zlate.“ (Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/co-chtely-spojene-staty-koupit-krome-gronska.A190820_105609_zahranicni_kha).


    REINKARNÁCIA ZÁUJMU O GRÓNSKO


     
    Článok pokračuje pod reklamou.



    Nebol by to Donald Trump, známy developer s mrakodrapmi, keby aj v pozícii prezidenta nechcel urobiť veľký zápis do histórie. Po myšlienke vybudovania plota s Mexikom reinkarnoval myšlienku získať si najväčší ostrov sveta. Že to ešte stále robí so strategickou myšlienkou podmaniť si Kanadu, je nepravdepodobné, každopádne však Biely dom z boja opäť vychádza naprázdno. No práve blízkosť výročia podmanenia si Havajských ostrovov zo strany USA dávala reinkarnácii myšlienky väčší nádych pompéznosti. USA nechcú zostať v očiach sveta ako štát, ktorý si iné podmaňuje len vojensky. Takéto PR v podobe mierového získania si vplyvu, by bolo isto pre mainstreamové médiá, ktoré stále nepochopili zbrane hromadného ničenia v Iraku ako lož, dobrou zámienkou na oslavné ódy „mierotvorcov“ z Washingtonu. Pre nevôľu Kodane si však „strážcovia demokracie“ z radov médií budú musieť poradiť z „manuálov“ amerických ambasád o PR-prezentácii USA ako dobrého svetového policajta, ktorý chráni a presadzuje hodnoty slobody a demokracie.


    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.


    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑