• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Fico se ohradil vůči obviněním o podpoře LSNS po vraždě Kuciaka: Pokud je to pravda, jsem dosud předsedou vlády

    21-8-2019 Sputnik CZ 101 543 slov zprávy
     

    V úterý 20. srpna vedení politické strany Směr-SD publikovalo na svých webových stránkách stanovisko v reakci na další uniklou komunikaci podnikatele Mariána Kočnera z aplikace Threema. Podle zveřejněných informací na portálu Aktuality.sk měla strana Mariana Kotleby - Lidová strana Naše Slovensko podržet vládní koalici výměnou za to, že nejvyšší soud stranu nerozpustí.



    Odmítáme obvinění


    „Je zarážející, že v souvislosti se Směrem-SD média pracují s jakýmikoliv neověřenými, zkreslenými a nepravdivými informacemi, jen aby ho poškodily. Pokud by lež šířená médii byla pravdivá, dnes by vláda SR pracovala v nezměněném složení," uvádí se v prohlášení.


    Podle prohlášení vedení strany v krizovém období po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové pracovalo se dvěma možnostmi. První byly předčasné volby plánované na 7. července 2018 a druhou, pro kterou se osobně rozhodl tehdejší premiér Fico, bylo podání demise. „Co umožnilo rekonstrukci vlády SR a zachování stability stávající vládní koalice. Současné období potvrzuje, že tato varianta se ukázala jako zcela správná,“ uvádí se dále ve stanovisku Směru-SD.


    Vedení strany dále uvedlo, že se znepokojením sleduje vývoj v mediální oblasti, „kde začíná absolutně převládat zájem změnit mocenské poměry v zemi za každou cenu a s použitím jakýchkoli, často i nelegálních prostředků“.


    Pod prohlášením se podepsali předseda strany a bývalý premiér Robert Fico a místopředsedové Peter Pellegrini, Richard Raši, Robert Kaliňák, Peter Žiga a Juraj Blanár.



    Fico: O sestavování vlády nebude rozhodovat ani ulice, ani média


    Ve svém videu na Facebooku Robert Fico informace v médiích také označil za lež. Kdyby byly pravdivé, vláda by nadále pracovala v nezměněném složení, uvádí. Zdůraznil, že o vytvoření vlády „nerozhodnou ani ulice, ani média, ale pouze svobodné parlamentní volby“.


    „Opozice neví, jak koalici programově porazit, a tak pro ni média začala pracovat,” řekl Fico v videu.



    Reakce LSNS


    Dříve v pondělí 19. srpna strana LSNS odmítla jakýkoliv odkaz na Mariána Kočnera.


    „Žádný ze zástupců LSNS s ním nikdy nekomunikoval ani přímo, ani prostřednictvím prostředníka. Zveřejněná komunikace je buď výmysl s cílem diskreditace naší strany a přetažením na tento případ, nebo to je dezinterpretace," uvedl v pondělí pro agenturu SITA místopředseda LSNS Martin Beluský.



    Uniklé informace z Threemu


    Portál Aktuality.sk v pondělí 19. srpna informoval, že Marián Kočner měl zařídit, aby Nejvyšší soud SR neoznačil LSNS za fašistickou stranu. Právě kotlebovci měly být zárukou pro záchranu Ficovy vlády. Threema odkrývá, že Robert Fico a jeho vláda mohli po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové - tedy v době masových protestů - počítat s podporu Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko. Desátého března 2018 napsal Marián Kočner Aleně Zsuzsové zprávu, v níž tvrdí, že Kotleba podrží Ficovu vládu. A dodává: „Zařídil jsem, že NS SR (pozn. Nejvyšší soud SR) pošle do p..e Čižnárovo podání na zrušení jejich strany. Soud řekne, že nejsou fašisté. Tak jsou mi něco dlužni. Vidím dopředu pár kroků,“ tvrdí Marián Kočner.


    Návrh na rozpuštění LSNS


    Návrh na rozpuštění strany podal generální prokurátor Jaromír Čižnár, a to téměř před dvěma lety. Později prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal na Kotlebu žalobu, v níž ho obvinil z projevování sympatií vůči hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod.


    Nejvyšší soud Slovenska zamítl žádost o zrušení LSNS v dubnu tohoto roku, kdy označil návrh Jaromíra Čižnára za nedostatečně podložený. Soud také v rozhodnutí konstatoval, že v žalobě nebylo dostatečné množství důkazů.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑